רשויות המכס בישראל, ארצות הברית, חתמו על הסכם הכרה הדדית

המדינות חתמו על הסכם הכרה הדדית בין תוכנית גורם כלכלי מאושר שמפעיל המכס הישראלי ו-C-TPAT האמריקאית; צפוי להביא להרחבת הסחר בזכות הקלות המאפשרות חסכון בזמן ובכסף ליצרנים ולגורמי שילוח


12:36 ,29.06.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

מנהל רשות המסים משה אשר ומנהל המכס האמריקאי גיל קרליקווסקה (R. Gil Kerlikowske) חתמו ביום שישי האחרון בבריסל על הסכם להכרה הדדית בין תוכנית גורם כלכלי מאושר שמפעיל המכס הישראלי לבין תוכנית ה-C-TPAT המקבילה שמפעילה רשות המכס בארצות הברית.

 

החתימה נעשתה במסגרת כנס מנהלי המכס של ארגון המכס העולמי. תוכנית AEO - גורם כלכלי מאושר (Authorized Economic Operator) כוללת חברות ישראליות, המייצאות את מוצריהן לחו"ל, כולל יבואנים, סוכני מכס, משלחים בינלאומיים, נמלים ימיים, מסופים לוגיסטיים וגורמים נוספים בשרשרת האספקה.

 

על פי ההסכם, כל אלה יזכו להקלות בתהליכי כניסת טובין ובשחרור סחורות בארצות הברית, ומטעניהם יזכו לסיכון נמוך לבידוק, דבר שיתבטא בחיסכון בזמן ובכסף רב.

 

מאז השקת תוכנית הגורם הכלכלי המאושר בסוף שנת 2010 על ידי המכס ועד היום, הצטרפו אליה ואושרו למעלה מ-40 גורמים, שנבחרו על סמך עמידה בקריטריונים כגון איתנות פיננסית, ציות לדיני היבוא והיצוא וכן קריטריונים ביטחוניים.

 

מנגד יזכו גורמים המאושרים בתוכנית האמריקאית C-TPAT (Customs-Trade Partnership against Terrorism) להקלות דומות בכניסה ובשחרור טובין בישראל.

 

מדובר בהסכם הבילטרלי השני שחותמת ישראל במסגרת תוכנית גורם כלכלי מאושר, שאומצה על ידי ארגון המכס העולמי, שמטרתה לקדם את יעילות ופישוט הסחר הבינלאומי, תוך עמידה בסטנדרטים לאבטחת שרשרת האספקה. ההסכם הראשון נחתם מול טייוואן ובימים אלה נמצא מינהל המכס בשלבים מתקדמים של קידום חתימה על ההסכם עם המכס בדרום קוריאה.

 

אשר: "כרבע מכלל הייצוא הישראלי מתבצע לארצות הברית ומכאן חשיבותו האדירה של ההסכם לקידום מכירת התוצרת הישראלית. באמצעות הקלה על הבירוקרטיה הכרוכה בהליכים אלה, נסייע ליצואנים הישראלים בפיתוח ובחשיפה לשווקים חדשים. ההסכם צפוי להעלות את היקף הסחר עם ארצות הברית, העומד כיום על כ-25 מיליארד שקל בשנה, וכמובן לחזק את שיתוף הפעולה בין המדינות בתחומים נוספים".