תבדקו את הג'וני ווקר שלכם

ערנותו של ממונה מכס הביאה למעצר שני חשודים בהפעלת מעבדה לזיוף ולהפצת משקאות אלכוהוליים


00:00 ,24.01.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

ערנותו של ממונה מכס הביאה למעצר משקאות אלכוהוליים החשודים כמזויפים.

למחסנים הנמצאים בפיקוח המכס הגיע משלוח שלא נדרש ועורר את חשדו של הממונה על מכס מרכז. בבדיקת תוכן המשלוח נמצאו מאות פקקים של בקבוקי משקה מסוג "ואן גוך".

הנתונים הועברו למחלקות האכיפה, המודיעין ובקרת יבוא בבית המכס. בדיקת מרשמי היבוא של הנמען העלתה כי אין זו הפעם הראשונה בה הוא מייבא פקקים, כשבעבר הוא ייבא מכונה לפיקוק בקבוקים.

בשלב זה הוקם צוות חקירה מיוחד (צח"מ) משותף עם משרד חקירות מכס ומע"מ תל אביב ועם משטרת ישראל.

במסגרת החקירה עלה חשד שחברה מרעננה, העוסקת בהדפסת חולצות ושותפה במספר מועדונים ופאבים, ייבאה את המכונה לפיקוק בקבוקים ופקקים למשקאות אלכוהוליים באמתלה שבכוונתה לבחון ייצור מקומי של מותג מקומי.

מחומר החקירה שנאסף עלה חשד שבמקום קיימת מעבדה לזיוף משקאות אלכוהוליים כגון: וודקה ואן גוך, גריי גרוס וג'וני ווקר. הבקבוקים המזויפים הופצו, על פי החשד, לחנויות רבות.

הבוקר (ג') האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של שני חשודים במכירת משקאות אלכוהוליים מזויפים כמשקאות יוקרתיים. מהבקשה להארכת המעצר עולה שבחיפוש שנערך בביתו של אחד מהם ובמועדון השייך לחשוד השני נמצאו אלפי פריטים, בהם בקבוקים מזויפים, בקבוקים ריקים, מדבקות, פקקים, מכונות לאיטום פקקים וביקוק וכלי עבודה שונים. הדבר מעיד, נכתב בבקשה, שהחשוד הפעיל מעבדה לזיוף אלכוהול.

השופטת מיכל עמית אניסמן האריכה מעצרו של חשוד אחד ביומיים ואת מעצרו של החשוד השני בחמישה ימים.

ברשות המסים מדגישים את הסכנה לבריאות הציבור משתיית משקאות מזויפים, שאינם בפיקוח של משרד הבריאות.

זאת ועוד, מילוי ואריזה של משקאות אלכוהוליים נחשב לייצור לצורך חיוב במס קניה וחל עליו מס של 76%, בתוספת לכ-20 שקל לליטר. כל מי שעוסק במילוי אלכוהול צריך להיות רשום במס קניה.