ועדת הכלכלה אישרה: מכסת הביצים ל-2020 תהיה זהה ל-2018

יו״ר ועדת הכלכלה הבטיח כי תוך חודשיים יתקיים דיון בהסדרה כוללת ובכלל זה תוספת למכסת הביצים. מנכ״ל מועצת הלול: אם לא תאושר תוספת למכסה – בחורף יהיה מחסור גדול


11:38 ,16.06.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

על רקע המחסור בביצים בתקופת הקורונה התכנסה אתמול ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, ואישרה את תקנות המועצה לענף הלול, הקובעות את הכללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2020, שהגיש משרד החקלאות. המשרד ביקש לאמץ את התקנות שאושרו לשנת 2018 לחצי השנה הקרובה, עד ל-31 בדצמבר 2020. לפיכך מוצע לקבוע כי המכסה השנתית השנה תעמוד על 2.33 מיליארד ביצים - זהה למכסה שנקבעה לשנת 2018.

 

יו״ר ועדת הכלכלה, ח״כ יעקב מרגי התייחס לכך ואמר כי ב-2019 הכיר המשרד בצורך לתוספת של 3%, אך השר הקודם לא חתם על התקנות, וב-2020 גדלה האוכלוסייה בישראל בעוד 2%. עם זאת הוא הוסיף כי הוא מקבל את עמדת השר החדש, ח״כ אלון שוסטר, שביקש זמן ללמוד את הנושא. למרות זאת הבהיר היו"ר מרגי, כי בחודשיים הקרובים תדון הוועדה בהסדרה כוללת של הענף ובכלל זה קביעת התוספת למכסה.

 

סמנכ״ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, אסף לוי, אמר כי מטרת התקנות היא לשמר את התכנון בענף ולשמור על המצב הקיים על מנת לאפשר לשר ללמוד את הנושא, ולקבל החלטות בדבר תוספת למכסה ואופן חלוקתה. לוי אף הזכיר כי ב-2019 המליצה מועצת הלול על תוספת של 3%, אך השר הקודם לא חתם על התקנות שאישרה ועדת הכלכלה עם התוספת. הוא הוסיף כי לשנה הנוכחית המליצה המועצה על תוספת של 5%, ולמרות זאת השר מבקש בשלב הזה לאשר את המכסה בהתאם לתקנות שאושרו ב-2018, ללא תוספת.

 

היו״ר מרגי התייחס למחסור בתקופת הקורונה ושאל אם זו מכסה סבירה, ולוי השיב כי בקורונה היה ביקוש לא סביר שיצר מחסור. ״באופן כללי התרנגולות מטילות פחות ביצים בקיץ ולכן מתכננים מעט עודפים או חוסרים, שנפתרים באמצעות יבוא מסודר״.

 

מנכ״ל מועצת הלול, שמואל לויט, אמר מנגד כי 2.33 מיליארד ביצים זו כמות מספקת בהנחה שהיא כוללת את 5% תוספת שהמגדלים מבקשים. ״ב-2019 ועדת הכלכלה אישרה תקנות עם תוספת של 3% ומאז גדלה האוכלוסייה בעוד 2%. משום מה התקנות לא נחתמו על ידי השר הקודם. אם לא תאושר תוספת, בחורף אנחנו הולכים לחוסרים מאוד גדולים של ביצים״, ציין.

 

מזכ״ל ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, אמר כי צריך להיערך לאירוע קורונה נוסף ואם המכסה לא תגדל מדינת ישראל תצטרך להסתמך על ייבוא מאוקראינה, שבה יש סכנה לסלמונלה.