יו״ר ההסתדרות לשר האוצר: בטל חיובי מס על הפקדות פנסיוניות של עובדים

הפקדות פנסיוניות המהוות רכיב בשכר העובדים, אינן מחויבות במס. אלא שבעקבות משבר הקורונה, עובדים שהוצאו לחל״ת או ששכרם הופחת, ומעסיקיהם הפקידו עבורם רק הפרשות פנסיוניות - מחויבים במס על הפרשות אלה


13:07 ,05.07.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

יו״ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, פנה היום לשר האוצר ישראל כץ, בבקשה שהמדינה לא תחייב במס הפקדות פנסיוניות של עובדים שהוצאו לחל״ת או ששכרם הופחת, בעקבות משבר הקורונה. מדובר בעובדים ששכרם הופחת בחלקו או במלואו, אך מעסיקיהם - מתוך רצון טוב וכדי להגן על הזכויות הסוציאליות של עובדיהם - המשיכו לבצע עבורם הפקדות פנסיוניות מלאות, בהתאם לשכרם הרגיל.

 

אלא שאם בזמן רגיל ההפקדות הפנסיוניות המהוות רכיב בשכר שמקבל העובד, אינן מחויבות במס, הרי שכעת - בהיעדר שכר חלקי או מלא - הן מחויבות במס, הן מצד המעסיק והן מצד העובד.

 

״מעבר לפגיעה הכלכלית המידית שנגרמה ליכולת ההשתכרות של אותם עובדים, הרי שאלו חוו פגיעה כלכלית נוספת, בזכויותיהם הסוציאליות״, כתב יו״ר ההסתדרות לשר האוצר, ״על אף רצונם הטוב של המעסיקים לבצע הפרשות מלאות, הרי שבשל היעדר פתרון לנושא המס, נוצרה פגיעה נוספת בעובדים בשל חיוב במס על הפרשות אלו, ופגיעה במעסיקים כאשר ההפרשות עלולות לא להיות מוכרות כהוצאה. עובד אשר בוצעה הפרשה בגינו, מוצא עצמו עם חוב של אלפי שקלים למעסיקו בגין חיובי מס, זאת בשעה שגם כך הינו חווה ירידה קשה בשכר״.

 

יו״ר ההסתדרות ציין כי ״במשברים קשים קודמים אשר כללו הפחתות שכר במגזר הציבורי, הוסדרה סוגיית המשך הפקדות מלאות לקופות והיעדר מיסוי בגינן, בהסכמים קיבוציים ובחקיקה. כך למשל, הוסדרו הדברים ב-2003, 2009 ו-2013״. יו״ר ההסתדרות בר-דוד, ביקש את התערבותו הדחופה של השר כץ בנושא זה, ״על מנת למנוע מצב של פגיעה נוספת בעובדים״.