שר הכלכלה: ביטול תקנים, הפחתת הרגולציה

בכנס של איגוד לשכות המסחר דיבר נפתלי בנט על הקשר בין רגולציה ליוקר המחיה, הסרת חסמים רגולטורים וקרא לצעירים להיכנס ליזמות


11:00 ,25.03.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

שר הכלכלה נפתלי בנט השתתף אתמול (ב') בכנס של איגוד לשכות המסחר, בו אמר: "מדינת ישראל פתוחה לעסקים. אנחנו במשרד הכלכלה מקיימים הלכה למעשה את החלומות שנאמרו פה. יש שינוי תפיסה עמוק שאנחנו מובילים, וההבנה היא שאין תחליף ואין מישהו אחר שיבנה פה כלכלה חוץ מיזמים. ממשלה לא בונה כלכלה, המגזר העסקי בונה כלכלה. כבר שנה שלא חתמתי על היטל אחד - היטלי סחר שנועדו לבלום ייבוא ותחרות".

 

בנוגע לרפורמה בתקינה אמר בנט: "כולנו יודעים מה זה תקנים. תקן זה דבר חשוב, שנועד לשמור על ביטחון הציבור, אבל כולנו יודעים גם שברבות הימים נוצרו תקנים לא ברורים, השונים רק במעט מהתקן האירופאי. רק שהשוני לא קשור לביטחון ובטיחות הציבור; השוני נוצר כדי למנוע ייבוא וכדי להעמיס חסמים בכדי שלא תהיה פה תחרות.

 

"השלמנו הליך סריקה של כל התקנים וביטלנו 10% מהתקנים הרשמיים. לא חוכמה להוסיף רגולציה, החוכמה היא להסיר את החסמים האלה, להיכנס לנעליים שלכם, האנשים שמייצרים פה את הכלכלה ולהבין איך להקל עליכם. אני רוצה בהזדמנות זו לשבח את הרפורמה במכון התקנים, אנחנו החלטנו שעד סוף השנה הנוכחית, שנת 2014, נגיע לכיסוי של 90% מהתקנים בהסכמי הכרה הדדית, בין מכון התקנים הישראלי לבין מכונים שונים בעולם. ומנכ"ל המכון דני גולדשטין עומד במשימה.   

 

"אתם הפכתם להיות שותף. לפני כל רגולציה, אנחנו שואלים אתכם איך היא תשפיע עליכם. אני רוצה להגיד לכם שאנחנו פשוט עוצרים רגולציה, כל סוגי הרגולציה - יש לי קלסר של קילו וחצי של רגולציה שלא נתנו לה לעבור - כל הרגולציה הזאת באה מכוונות טובות, שיפור איכות הסביבה, דיני עבודה. הכל חשוב, אבל בסוף הכל נופל על הכתפיים שלכם. אם אין סיבה מאוד מיוחדת, אז אנחנו לא נותנים לזה לעבור".

 

בנט הדגיש את הקשר בין הרגולציה ליוקר המחייה: "זאת גם הסיבה ליוקר המחיה. אנחנו עושים צעדים גדולים. לפני שבוע ביטלנו את הפטור החקלאי, המתווכים החקלאים לא יכלו לתווך מחירים, ועוד 12 חודשים זה יכנס לתוקף".

 

לסיכום פנה בנט לצעירים: "יושבים פה גיבורי הכלכלה הישראלית. משרות לא נוצרות יש מאין, הן נוצרות כי בנאדם מחליט לקחת כסף מבן משפחה, הלוואה ליטול זה סיכון מאוד גדול, לחיות בכמה שנים של סיוט. השנים הראשונות של הקמת עסק הן קשות, וזה מה שמייצר מקומות עבודה. המדינה לא יודעת לייצר מקומות עבודה, רק אתם, ואנחנו צריכים לתת לכם לעשות את זה. אני קורא לדור הצעיר, ליזום, העתיד הוא יזמות. העידן שפעם היה אפשר להיכנס לתוך חברת ענק ולהישאר שם עד גיל הפנסיה, נגמר. זאת עובדה. 

 

"רוב מקומות העבודה החדשים נוצרים בעסקים חדשים, אנחנו צריכים שיותר צעירים בני 20 יבחרו בדרך לחיים של יזמות. עושים זאת על ידי הורדת רגולציה וייצור סביבה עם 'רגולציה לייט', מיסוי מיוחד, אשראי נגיש ובעיקר רוח גדולה של יזמות".