שר התמ"ת חתם על הסכם לשת"פ מו"פ בין ישראל ורוסיה

הביקור יתמקד בהרחבת הקשרים העסקיים בין ישראל ורוסיה. בן אליעזר יפעל לסייע לחברות ישראליות להשתלב בפרוייקטים לקראת אולימפיאדת החורף ברוסיה ב-2014


00:00 ,22.03.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

הביקור יתמקד בהרחבת הקשרים העסקיים בין ישראל ורוסיה. בן אליעזר יפעל לסייע לחברות ישראליות להשתלב בפרוייקטים לקראת אולימפיאדת החורף ברוסיה ב-2014
 
שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר החל את ביקורו הרשמי ברוסיה בראש משלחת עסקית. בפתיחת כינוס מליאת הפורום העסקי ישראל-רוסיה היום במוסקבה, הגדיר סגן רה"מ הרוסי, ויקטור זובקוב את פוטנציאל היחסים הכלכליים בין המדינות כ"עתיד משותף נפלא", והוסיף כי הוא מקווה שתהיה עבודה פורייה במסגרת הכינוס וייחתמו בעקבותיה הסכמים חדשים. "הניסיון, הידע וההישגים של ישראל הם חשובים וחיוניים לרוסיה. הקרבה הגיאוגרפית ומספר דוברי הרוסית בישראל, יסייעו מאוד להגדיל את היקפי הסחר".
 
לדברי זובקוב, המכהן גם כיו"ר הוועדה המעורבת עם ישראל, רוסיה מעוניינת שעסקים ישראליים יכסו ספקטרום נרחב של תחומי פעילות ברוסיה. "הסחר עם ישראל מהווה בסה"כ כאחוז מכל הסחר של רוסיה עם מדינות זרות ולכן הפוטנציאל לא ממומש".
 
בפתח דבריו אמר שר התמ"ת בן אליעזר כי "20% מהאוכלוסייה בישראל דוברי השפה הרוסית, עובדה זו מהווה חיבור מיוחד בין שתי האומות ובין קהילות העסקים של המדינות. אנו מעוניינים לחזק ולמנף את הקשר בין המדינות בסקטורים הבאים: מדיה, טכנולוגיה חקלאית, ו-IT".
 
בן אליעזר הדגיש כי "ישראל מעוניינת להדגיש את הרצון הרב לשיתוף פעולה מול רוסיה והגופים הרלוונטיים לקראת ההכנות למשחקים האולימפיים בסוצ'י 2014. אנו בטוחים כי הגופים הרוסים ימצאו ערך מוסף בידע הישראלי, שיוכל לתרום רבות ביוזמות משותפות לקראת המשחקים האולימפיים ב-2014".
 
השר בן אליעזר חתם היום מול מקבילו שר התמ"ס הרוסי, ויקטור חריסטנקו, על הסכם שיתוף פעולה במחקר ופיתוח תעשייתי בין ישראל לרוסיה. ההסכם פתוח לכלל החברות בכלל הסקטורים במשק, כאשר האקדמיה יכולה להשתלב בו כקבלן משנה.
 
הסכם זה הוא המשך ישיר לסיכומים אליהם הגיע בן אליעזר בביקורו בשנה שעברה בסנט פטרבורג, במסגרת פגישתו עם יו"ר חברת רוסנאנו אנטולי צ'ובאייס (Anatoliy Chubais) אז החליטו השניים על הגברת המגעים בדרך להשקעה משותפת בתחום הננו-טכנולוגיה, מהלך שמשלים את המגעים של החברה בעבר עם נשיא המדינה שמעון פרס, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובזכות פעילות של משרד החוץ ומשרד התמ"ת.
 
בפגישה המקדימה, בירך השר בן אליעזר את סגן רה"מ הרוסי על חתימת הסכם מו"פ בין ישראל לרוסיה ואמר כי הוא מאמין שיתרום רבות לקידום היחסים בין המדינות, ויפעל לקדם את יישום ההסכם ולהגביר את שיתוף הפעולה בין המדען הראשי, רוסנאנו וגופים אחרים. כמו כן, הודה השר בן אליעזר באופן אישי לסגן רה"מ הרוסי על מאמציו הרבים שסייעו להגעה להסכם.
 
אל השר מתלווים בביקורו גם ח"כ אנסטסיה מיכאלי ומנכ"ל התמ"ת שרון קדמי. בראש הפורום העסקי בצד הישראלי עומד נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש, שאמר בפורום כי "שמנו לנו למטרה להרחיב בצורה דרמטית את הסחר בין המדינות, זאת בעיקר בתחומי התקשורת , טכנולוגיות חקלאות ובטחון פנים".
 
ברוש אף חתם היום על הסכם לשיתוף פעולה כלכלי מסחרי עם סגן נשיא "אלרוסה", תאגיד היהלומים השני בגודלו בעולם ויו"ר "הפורום העסקי רוסיה-ישראל", סרגיי אולים.