ברוש: בעסקת החבילה הקרובה נשים דגש נוסף על תקציבי המדען הראשי

נשיא התאחדות התעשיינים אמר את הדברים בכנס של ההתאחדות בנושא חדשנות ומו"פ בתעשיות הקלאסיות. השר התמ"ת בן אליעזר: חברות התעשייה המסורתית טומנות בחובן פוטנציאל צמיחה נוסף למשק הישראלי


00:00 ,01.07.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא התאחדות התעשיינים אמר את הדברים בכנס של ההתאחדות בנושא חדשנות ומו"פ בתעשיות הקלאסיות. השר התמ"ת בן אליעזר: חברות התעשייה המסורתית טומנות בחובן פוטנציאל צמיחה נוסף למשק הישראלי
 
"הקוטביות החברתית-כלכלית הולכת ומעמיקה במדינת ישראל. לפערים הכלכליים השלכות חברתיות קשות הפוגעות בחוסנה החברתי של המדינה. הכלכלה במשק הישראלי צומחת בענפי ההייטק והתעשייה המתקדמת, אך לצערי, בענפים מסורתיים רבים היא דורכת במקום", כך אמר היום שר התעשייה המסחר והתעסוקה בנימין (פואד) בן אליעזר בכנס של התאחדות התעשיינים בנושא חדשנות ומו"פ בתעשיות הקלאסיות.
 
בכנס השתתפו נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, המדען הראשי במשרד התמ"ת ד"ר אלי אופר ותעשיינים. השר בן אליעזר ציין כי "לענפי התעשייה המסורתית בישראל משקל משמעותי בפעילות הכלכלית: כ-50% מהתמ"ג של התעשייה ויותר מ-60% מהמועסקים בתעשייה הינם בתעשייה המסורתית. כמו כן, משקלה של התעשייה המסורתית בסך התעשייה בפריפריה הינו כ-90%".
 
השר בן אליעזר אמר כי "למרות משקלם הגדול בתעשייה ותרומתם לתוצר העסקי, ענפי התעשייה המסורתית מאופיינים בהשקעות נמוכות מאוד במחקר ופיתוח, הן בהשוואה לענפים המתקדמים (הייטק) בארץ, והן בהשוואה להשקעות בענפים המקבילים במדינות מערביות אחרות. מצב זה הוא תולדה של תהליך מתמשך, רב-שנתי, של השקעה במו"פ המתרחש בענפים המתקדמים, לעומת מיעוט המשאבים המושקעים במו"פ ובטיפוח חדשנות בענפים המסורתיים".
 
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, בירך במהלך הכנס את שר התמ"ת אשר "חרט על דגלו את חיזוק התעשייה הישראלית כמנוע צמיחה, במיוחד בפריפריות", ואף את המדען הראשי, שלדברי ברוש, "אחד מהישגיו הגדולים הוא הטמעת המו"פ בתעשיה הקלאסית".
 
ברוש הבטיח לעשות התעשיינים שנכחו בכנס כי "גם בעסקת החבילה הקרובה אני הולך לשים דגש על תקציבי המדען הראשי בכלל, ותקציבי התעשייה הקלאסית בפרט כולל הארכת הפטור מתמלוגים".
 
השר בן אליעזר התייחס לתוכנית לעידוד מו"פ ואימוץ טכנולוגיות חדשות בתעשיות המסורתיות בישראל אשר יזמה לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת בשנת  2003 אשר מציעה לתעשייה המסורתית מגוון רחב של כלי סיוע ותמיכה ביצירת חדשנות ובמו"פ, ומספקת הכוונה וייעוץ לחברות המעוניינות לפתח את יכולות המו"פ שלהן. "תוכנית זו כבר הניבה עשרות תכניות מו"פ, ובימים אלו קוצרות חלוצות התעשייה המסורתית שפנו למסלול זה את פירותיהן. מאז החלה התוכנית, תמכה לשכת המדע"ר בכ-340 פרוייקטי מו"פ בתעשייה המסורתית, במענקי מו"פ בסכום כולל של כ-300 מיליון שקל".
 
השר בן אליעזר קרא בכנס לתעשיינים "להמשיך ולהשקיע בקידום המו"פ בתעשיות המתקדמות כדי להגביר את היתרון התחרותי שלכם מול המתחרים בעולם וכמנוף לפיתוח עסקי ורווחיות - הצלחתכם היא הצלחת המשק הישראלי".