גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 21.02.2018
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.498 -0.653
אירו 4.3199 -1.169
ליש"ט 4.8914 -0.93
100 יין 3.2658 -1.177
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

התעשיינים: הבירוקרטיה ושיעורי המס מסכנים את הצמיחה במשק

ישראל קפצה 8 מקומות למקום ה-16 בדירוג התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי. ברוש: ״יש להמשיך ולפעול להפחתת נטל הרגולציה והבירוקרטיה בישראל״
01.10.17 / 14:40
שרגא ברוש. יש הכרה רשמית בעבודה הקשה
01.10.17
שרגא ברוש. יש הכרה רשמית בעבודה הקשה

מדו"ח התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי עולה כי הגורמים העיקריים אשר מסכנים את הצמיחה במשק, הינם הביורוקרטיה הממשלתית ושיעורי המס הגבוהים

 

ישראל קפצה 8 מקומות למקום ה-16 בדירוג התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי, ודורגה בפעם הראשונה בעשרים המקומות הראשונים במדד התחרותיות העולמי של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) לשנת 2017 - 2018. כך עולה מדו״ח התחרותיות של הפורום שהתפרסם לאחרונה. 

 

אולם, על פי הדו"ח שני הגורמים העיקריים אשר מסכנים את הצמיחה במשק הישראלי הינם הביורוקרטיה הממשלתית ושיעורי המס הגבוהים, ועל כן במסגרת הדירוג, הציון בתחומים אלו הוא נמוך ביותר. בבירוקרטיה הממשלתית הציון של ישראל ירד ל- 21.6 לעומת 18.6 אשתקד, דבר המעיד על עלייה בנטל הרגולציה והבירוקרטיה. הדו"ח מודד את התחרותיות של 137 מדינות, אשר מוערכות על פי הגדרות של מדיניות ויכולות כלכליות הקובעים את רמת הפריון במדינה.

 

ישראל עלתה 8 מקומות במדד התחרותיות - מהמקום ה-24 למקום ה-16, שיפור משמעותי מהדירוג אשתקד. כמו כן ישראל הנה המדינה החדשה היחידה שהצליחה לפרוץ קדימה ולהשתייך ל-20 הכלכלות המובילות בדירוג.

 

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "כנציגים בישראל של הפורום הכלכלי העולמי, אנו רואים בעלייה בדירוג התחרותיות למקום ה-16, הכרה רשמית בעבודה הקשה והדרך שעשתה ממשלת ישראל לשיפור הסביבה העסקית. אולם הבעיה העיקרית, עומס הרגולציה והבירוקרטיה, עדיין כאן. על הממשלה להמשיך ולפעול להפחתת נטל הרגולציה והבירוקרטיה בישראל. לשמחתנו במשרד ראש הממשלה פועלת יחידה, אשר בשיתוף עם יתר המשרדים הממשלתיים, פועלים להפחית את נטל הרגולציה בישראל. בנוסף במסגרת התוכנית 'נטו תעשייה', משרד האוצר מתכנן  לשלב מספר צעדים אשר יובילו להפחתת נטל הרגולציה. אנו מקווים כי סך כל פעולות אלו יחדיו, יוביל כבר בעתיד הקרוב להפחתה בעומס הרגולטורי הכבד עימו אנחנו עדיין נאלצים להתמודד בישראל, באופן אשר יעודד את הצמיחה במשק".

 

בנוסף לכך, מהדוח עולה כי ישראל הצליחה לשמור על מעמדה בשלושת המקומות הראשונים של דירוג החדשנות. בדוח נכתב כי 'אומת הסטארט אפ' מפורסמת בזכות כמות עצומה של המצאות וחידושים מאז הקמתה של המדינה, למרות כל האתגרים הניצבים בפניה.

 

ישראל גם זינקה בדירוג כתוצאה מהקפיצה העצומה במדד המוכנות הטכנולוגית- מהמקום ה-22 אשתקד למקום ה-7, עלייה של 15 מקומות. כמו כן מדד הפיתוח בשוק הפיננסי של ישראל עלה בדירוג מהמקום ה-19 למקום ה-11, ומדד התחכום העסקי עלה בדירוג מהמקום ה-21 למקום ה-15.

 

הדו"ח ניתח בנוסף אזורים שונים ברחבי העולם. מהניתוח עולה כי ישנה ירידה ברורה בסביבה המקרו-כלכלית במזרח התיכון ובצפון אפריקה בשנים האחרונות, מה שהופך את העלייה של ישראל בדירוג למרשימה אף יותר. ישראל הצליחה לעלות בדירוג בניגוד למגמה של האזור כולו, מהמקום ה-48 בעולם עד למקום ה-39, עלייה של 9 מקומות.

 

אחת המדינות שנפגעו מאוד כתוצאה מן ההאטה בסביבה המקרו-כלכלית במזרח התיכון ובצפון אפריקה היא קטאר. המדינה במפרץ ירדה מהמקום ה-18 אשתקד, למקום ה-25. בדו"ח צוין כי את ההתדרדרות בדירוג ניתן לייחס לירידה במחירי הנפט והגז, אשר השפיעה באופן משמעותי על המצב הפיסקאלי במדינה.

 

כמו כן, הדו"ח מצביע על רמות היסטוריות של צמיחה נמוכה בכלכלות המפותחות. הסיבות

לכך כוללות רמות היסטוריות נמוכות של השקעה, אשר מצמצמת את הביקושים ולכן מדכאת את הצמיחה של המשק. בדוח צוין כי לדוגמה בין השנים 2008 ל-2015, חוותה אירופה ירידה ממוצעת של כ-260 מיליארד אירו במונחים ריאליים בעסקים, מגורים והשקעות ציבוריות. בארה"ב, ההשקעה העסקית נטו ירדה בשנת 2014 ל-2.8% 2014 לעומת ממוצע של 4.8% בין השנים 1960-2000.

 

 

המגזין הדיגיטלי
גליון 915
פייסבוק

×