חיפה: מפגש מיוחד של לשכת המסחר עם ח"כים מהחברה הערבית

המשתתפים דנו בפרויקטים שימנפו את אפשרויות התעסוקה, כמו מימוש ההחלטה על הקמת שדה תעופה בצפון. דוד קסטל: שיפור המצב הכלכלי בחברה הערבית יקדם את כל המגזר העסקי בצפון


13:39 ,01.06.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

חברי כנסת מהחברה הערבית התארחו היום (יום ה') בלשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון. נשיא הלשכה, דוד קסטל, אמר כי הביקור נועד לבחון דרכים לקדם את העסקים והתעסוקה בחברה הערבית. ללשכת המסחר הגיעו חברי הכנסת מהרשימה המשותפת  איימן עודה, עבד אלחכים חאג' יחיא וד"ר עבדאללה אבו מערוף.

 

במפגש עלו כמה נושאים מרכזיים, ביניהם הצורך בהקמת מערך תומך לעסקים קטנים בחברה הערבית. האוכלוסייה הערבית היא כמחצית מהאוכלוסייה בצפון, וחלק הארי של מקורות התעסוקה בה הוא בעסקים הקטנים. תמיכה כזו היא לא פעם הצעד המאפשר את הישרדות העסק ומניעת פיטורי עובדיו.

 

נושאים נוספים שעלו במפגש היו פרויקטים שימנפו את אפשרויות התעסוקה, כמו מימוש ההחלטה על הקמת שדה תעופה בינלאומי בצפון. פרויקט זה יספק אלפי מקומות עבודה בתעסוקה ישירה, ויאפשר פיתוח מקיף של תעשיית התיירות, המלונאות והמסעדנות, שיהיו בסיס לעוד עשרות אלפי מקומות עבודה. כמו כן עלה הצורך לפתור בעיות נקודתיות, כמו התחלואה והתמותה הגדולות יותר בצפון. בית חולים צפוני נוסף עשוי לשפר נתונים אלה, וגם להוות מוקד תעסוקה.

 

"ללא קשר להשקפות הפוליטיות, אנחנו מודעים לסקרים השבים ומראים את עומק האבטלה ואת ההכנסות הנמוכות בחברה הערבית. את המצב הזה ניתן לתקן על ידי פעולה מקיפה לחיזוק הזדמנויות התעסוקה האיכותית. אנחנו מצפים לפעולה משותפת עם חברי הכנסת מהחברה הערבית כדי להביא לתוכניות ממלכתיות שיביאו לאזור מוקדי תעסוקה הולמים. שיפור המצב הכלכלי בחברה הערבית יקדם את כל המגזר העסקי בצפון. זהו אינטרס לא רק של העסקים – חיזוק כלכלת הצפון הוא אינטרס כלל ישראלי", ציין דוד קסטל.

 

בסיכום המפגש הוחלט על המשך המגעים כדי להגיע לצעדים ממשיים לקידומה ולחיזוקה של הכלכלה בחברה הערבית ובכל צפון הארץ.