צפויה הקמת קרן בגובה 35 מיליון דולר למימון מחקר ומלגות התחום המים

קרן המים תנוהל באמצעות מנגנון ניהול המחקרים של רשות המים ותפעל במשך 5 שנים. 100% משווי הקרן יופנה למימון מחקרים, מלגות ופעולות לתיאום ועידוד מחקרים ופיתוח של הון אנושי מקצועי בתחום המים


00:00 ,11.03.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

קרן המים תנוהל באמצעות מנגנון ניהול המחקרים של רשות המים ותפעל במשך 5 שנים. 100% משווי הקרן יופנה למימון מחקרים, מלגות ופעולות לתיאום ועידוד מחקרים ופיתוח של הון אנושי מקצועי בתחום המים
 
איחוד המים הישראלי ווטרפרונטס והרשות הממשלתית למים ולביוב בראשותו של פרופ' אורי שני, צפויים להקים קרן בגובה של 35 מיליון שקל למימון מחקרים ומלגות בתחום המים. הקרן תפעל במשך 5 שנים (2008-2012) במטרה לקדם יישום מחקרים בתחום המים בטווח הארוך והקצר ולהכשיר כוח אדם מקצועי במשק המים. הקרן המחקרית החדשה צפויה לשמש כמנוף להגדלת המשאבים שנקבעו במסגרת החלטת הממשלה ותכנית "אגמים 10" משנת 2006 לקידום תעשיית המים הישראלית.
 
במסגרת השיחות של ווטרפרונטס עם ראש הרשות פרופ' אורי שני, סוכם כי רשות המים תעמיד לרשות הקרן תקציב של 25 מיליון שקל לתקופה של חמש שנים (5 מיליון שקל לשנה). מתוך סכום זה, 13.5 מיליון שקל (2.7 מיליון שקל לשנה) מהווים תוספת לתקציב המחקר הקודם של רשות המים. גוף פילנתרופי שבחר להישאר בעילום שם, (באמצעות ווטרפרונטס) יעמיד לרשות הקרן המשותפת מענק של עד 10 מיליון שקל לתקופה של חמש שנים.
 
קרן המים החדשה תקרא: 'קרן למימון מחקרים ומלגות של רשות המים'. הקרן תעודד מענקי מחקר וחלוקת מלגות למחקרים בתחומים שונים של מים ובהם: התפלה וטיפול במים, בטחון מים, איכות מים, הידרולוגיה, חסכון וייעול השימוש במים ומחקרים הנוגעים לכנרת.
 
אורי יוגב, יו"ר ווטרפרונטס: "התוכנית הלאומית 'אגמים 10' הצליחה להשיג עבור תעשיית המים הישראלית בשנתיים האחרונות הישגים רבים וחשובים. מטרת הקרן אותה אנחנו צפויים להקים בשיתוף פעולה עם הרשות הממשלתית למים ולביוב, תהיה לספק את הבסיס המחקרי וכוח האדם המקצועי הנחוץ כל כך להמשך מינוף התוכנית הלאומית לקידום תעשיית המים הישראלית, לחמש השנים הבאות".
 
קרן המים תנוהל באמצעות מנגנון ניהול המחקרים של רשות המים. 100% משווי הקרן יופנה למימון מחקרים, מלגות ופעולות לתיאום ועידוד מחקרים ופיתוח של הון אנושי מקצועי בתחום המים. תהליך השיפוט והבחירה של הצעות המחקר המקדמיות והמלגות יעשה באמצעות ועדות השיפוט המקצועיות, ועדת המלגות וועדת המחקרים העליונה.
ב
מהלך שנת 2006 הוצגה התוכנית הלאומית "אגמים 10" לקידום תעשיית המים של ישראל בעולם. במסגרת התוכנית הוגדרו המטרות, היעדים והדרכים לקידום תעשיית המים הישראלית, במטרה ליצור מובילות ישראלית בשוק המים העולמי. התוכנית גובשה באמצעות מספר משרדי ממשלה וגופים לא ממשלתיים נוספים ביניהם ווטרפרונטס- איחוד המים הישראלי, חברת מקורות, נציגים מהאקדמיה,  התאחדות התעשיינים, איגוד המים הישראלי  וגופים רלוונטיים נוספים.