שרגא ברוש: ההאטה וסימני ההאטה כבר כאן

נשיא התאחדות התעשיינים הציע לאנשי האוצר לרדת לשווקים, ללכת לקניונים ולראות את המצב בשטח. "על האוצר והממשלה לשבת ולגבש תוכנית כלכלית אנטי מחזורית"


00:00 ,12.03.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא התאחדות התעשיינים הציע לאנשי האוצר לרדת לשווקים, ללכת לקניונים ולראות את המצב בשטח. "על האוצר והממשלה לשבת ולגבש תוכנית כלכלית אנטי מחזורית"
 
האוצר מסרב כנראה להכיר בעובדות זאת כדי להמשיך במדיניות של "שב ואל תעשה", אבל העובדות הן שההאטה וסימני ההאטה כבר כאן. אפשר למנוע זאת, צריך למנוע זאת אבל יש לעשות מעשה. כך אמר היום  שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים במושב ה-11 של פורום העסקים של אגודת ידידי אוניברסיטת בר-אילן. עוד אמר ברוש "התפלאתי לקרוא שבאוצר לא מזהים עדיין את הסימנים להאטה במשק".
 
"אם תחזית האוצר אינה סימן להאטה? אם תחזית בנק ישראל אינה סימן להאטה ? אם ההאטה בביקושים לעובדים במגזר העסקי אינם סימן להאטה? אם הירידה בגביית מסים אינה סימן להאטה? אם ההאטה במדד המשולב במצב המשק וההאטה בפדיון ענפי המסחר והשירותים אינם סימנים להאטה? אם הנסיגה המשמעותית ביצוא ההייטק אינה סימן להאטה ואם המצב בשוק ההון אינו סימן להאטה - אני מציע לאנשי האוצר "שמחפשים" סימנים להאטה, לרדת לשווקים, ללכת לקניונים לראות את המצב בשטח ולראות את המציאות".
 
ברוש טען כי ההאטה בשינוי הכיוון הכלכלי אינם גזרה משמיים. על האוצר והממשלה לשבת ולגבש תוכנית כלכלית אנטי מחזורית. מסגרתה של התוכנית: הורדת מסים, הגדלת ההשקעות במו"פ ובתשתיות, הפחתת עלויות למגזר העסקי וסיוע ליצואנים לחזור לשווקים אחרים כמו הודו, יפן, סין ומקומות אחרים בעולם. "את אותם 3-4 מיליארדי הדולרים שאנו מפסידים ביצוא, בואו נגדיל במקומות אחרים בעולם", אמר ברוש.
 
"אין שום סיבה שלא נגדיל למשל את מספר הנציגים הכלכליים בסין ב-20 איש, זאת במקום נספח כלכלי אחד כיום. ולראות במדינה זו כארץ יעד להגדלת היצוא", אמר ברוש.
 
נשיא התאחדות התעשיינים הוסיף כי אפשר להגיד אין תקציב, אך הבעיה היא כיצד לא נכנסים למיתון, כיצד מטפלים בעוני, כיצד מצמצמים בירוקרטיה, וכיצד מעבירים מפעלים מהמרכז לפריפריה.
 
בעניין צמצום הבירוקרטיה, אמר ברוש, כי הוא שמח ששר האוצר אמר שהוא בעד הפחתת הבירוקרטיה, אך נשיא התעשיינים אינו מכיר מישהו שלא אומר זאת. החכמה היא לעשות, אמר ברוש.
 
עוד אמר, כי הוא מצפה משר האוצר שהוא ימנה מנהל לרשות המסים וכי חלק מהירידה בהכנסות ממיסים, נובע מעובדה זו, מהזעזוע שעבר על רשות המסים לפני כשנה, ומעזיבתם של פקידים בכירים. בהקשר זה, ציין ברוש, כי במצב של היום הפקידים ברשות המסים אינם לוקחים אחריות דבר המשפיע כמובן על כושר והיקף גביית המסים.