היסטוריה בישראל: אושר חוק הטיס החדש

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את החוק אשר יחליף את חוק הטיס המנדטורי משנת 1927. השר כץ: אישור החוק מקדם את החזרתה של ישראל לדירוג הגבוה של בטיחות התעופה


00:00 ,01.11.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה  את החוק אשר יחליף את חוק הטיס המנדטורי משנת 1927. השר כץ: אישור החוק מקדם את החזרתה של ישראל לדירוג הגבוה של בטיחות התעופה
 
לאחר יותר מ-80 שנה אישרה היום (יום ראשון) ועדת השרים לענייני חקיקה את טיוטת חוק הטיס החדש המהווה את אחד התנאים העיקריים של מינהל התעופה הפדרלי (FAA) להחזרתה של ישראל לקטגוריה הגבוהה של בטיחות התעופה (Category 1).
 
שר התחבורה והבטיחות בדרכים ציין כי עם אישור החוק על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה הוא יובא מיידית לקריאה ראשונה בכנסת ולאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, במטרה להאיץ את המהלכים להשבתה של ישראל לדירוג הגבוה של הבטיחות.
 
מינהל התעופה הפדרלי האמריקאי הוריד בסוף שנת 2008 את דירוג בטיחות הטיסה של ישראל מרמה 1 לרמה 2 על רקע ליקויים בטיחותיים שהתגלו ברמת הפיקוח על התעופה האזרחית בארץ.
 
יצוין כי חוק הטיס שאושר היום על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה יחליף את חוק הטיס המנדטורי הישן משנת 1927 ואת "דבר המלך על הטיס במושבות" משנת 1937.
 
טיוטת החוק החדש כוללת בין השאר חקיקה עדכנית התואמת את עקרונות החקיקה בישראל, התאמה להוראות אמנת שיקגו ונספחיה וכן להנחיות של ה-ICAO, הוספת סמכויות פיקוח ואכיפה של דיני הטיס, הסדרת התיאום בין התעופה האזרחית לתעופה הצבאית ומתן סמכויות ל"נאמני בטיחות טיסה" שיסייעו לרת"א בפיקוח על דיני הטיס ואכיפתם.
 
שר התחבורה ציין כי חוק הטיס מהווה את אחד הליקויים העיקריים של דו"ח ביקורת ה-FAA ועתה עם עדכונו והטמעת כל ההערות שצויינו על ידי מבקרי ה-FAA נעשה צעד חשוב לקראת חזרתה של ישראל לדירוג הבטיחות הגבוה.
 
שר התחבורה ציין כי רשות התעופה האזרחית פועלת בימים אלה במרץ לתיקון כל הליקויים הנדרשים כדי שישראל תוכל לחזור בתוך חודשים ספורים לקטגוריה 1. מדובר בין השאר בכתיבה ועדכון מחדש של מאות תקנות ונוהלים ותיעוד מחדש של כל רשיונות הטיס.
 
צוות מעקב מיוחד של מינהל התעופה הפדרלי האמריקאי צפוי להגיע לישראל בקרוב בפעם הרביעית, במטרה להמשיך בפעולות ההדרכה של אנשי רת"א ולעמוד על ביצוע הפעולות הנדרשות לתיקון כל הליקוים שהתגלו.