הממשלה אישרה תכנון שדה התעופה בתמנע

הפרויקט, שבנייתו תיארך כשלוש שנים, יכלול בין השאר הקמת מסלול המראות ונחיתות באורך 3600 מטר, מגדל פיקוח, אזורי תפעול ומערכת תחבורתית הכוללת מערך כבישים ומגרשי חנייה. רש"ת תממן את פרויקט התכנון בעלות של 56 מיליון שקל


00:00 ,06.07.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

הפרויקט, שבנייתו תיארך כשלוש שנים, יכלול בין השאר הקמת מסלול המראות ונחיתות באורך 3600 מטר, מגדל פיקוח, אזורי תפעול ומערכת תחבורתית הכוללת מערך כבישים ומגרשי חנייה. רש"ת תממן את פרויקט התכנון בעלות של 56 מיליון שקל
 
הממשלה אישרה היום הצעת החלטה של שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ להתחיל בתכנון המפורט של שדה תעופה בינלאומי חדש בתמנע  שיחליף את נמל התעופה הקיים באילת.
 
שר התחבורה מסר כי שדה התעופה החדש בתמנע הנמצא כ-18 קילומטר צפונית לאילת ישמש כשדה תעופה בינלאומי נוסף של מדינת ישראל, בעיקר לטיסות  לאירופה וממנה  וכן לטיסות פנים ארציות.
 
השר כץ ציין כי המכרז לתכנון המפורט של שדה התעופה בתמנע צפוי להסתיים במהלך חודש ספטמבר 2010. במקביל לקידום התכנון של השדה יבחרו משרדי התחבורה והאוצר גורם מקצועי בינלאומי שיבחן את הפרוגרמה להקמת שדה התעופה שהוכנה על ידי רשות שדות התעופה (רש"ת) ויגיש את מסקנותיו בתוך 45 יום.
 
על פי ההחלטה שאושרה עלות הכנת התכנון המפורט המסתכם ב-56 מיליון שקלים לא תמומן מתקציב המדינה אלא ממקורות פנימיים של רשות שדות התעופה (רש"ת). לדברי כץ התכנון המפורט של השדה יימשך כשנה.
 
החלטת הממשלה שאושרה היום קובעת עוד כי משרדי התחבורה והאוצר יציגו בפני שרי התחבורה והאוצר את עמדותיהם באשר לאופן המימון וההקמה של שדה התעופה החדש. בהעדר הסכמה בין השרים יובא הנושא להכרעת ראש הממשלה.
 
עלות בניית שדה התעופה בתמנע נאמדת ב-1.7 מיליארד שקלים והיא תימשך כשלוש שנים. הפרויקט יכלול בין השאר הקמת מסלול המראות ונחיתות באורך 3600 מטר שיאפשר למטוסי סילון גדולים להמריא ממנו לכל יעד באירופה וכן מגדל פיקוח, אזורי תפעול ומערכת תחבורתית הכוללת מערך כבישים ומגרשי חנייה לרווחת הנוסעים. 
 
כמו כן יכלול הפרויקט טרמינל נוסעים מרווח, שמונה עמדות חנייה למטוסי רחבי גוף ובינוניים, תשע רחבות חנייה למטוסי טורבו- פרופ', (דוגמת מטוסי דאש 7)  וכן חנויות דיוטי- פרי, בדומה לחנויות הקיימות בנתב"ג.
 
במסגרת התוכנית להקמת שדה התעופה בתמנע יורחב כביש הערבה בקטע שבין תמנע לאילת לארבעה נתיבים, שניים בכל כיוון. עם השלמת הכביש תמשך הנסיעה מתמנע לאילת כ-10 דקות בלבד.
 
שר התחבורה ציין כי פינוי שדה התעופה הקיים באילת יאפשר את פיתוחה של העיר צפונה וישפר באופן משמעותי את איכות חייהם של תושבי העיר. כמו כן הוא יגביר את רמת הבטיחות באילת.