חברות הבלדרות הבינ"ל : פתיחת שוק הדואר לתחרות אמיתית מחייבת הפסקת הסבסוד הצולב

ליאור שגיא , מנכ"ל UPS : "פתיחת שוק הדואר לתחרות אמיתית מחייבת בראש ובראשונה את הפסקת הסבסוד הצולב שמפעילה רשות הדואר בין השירותים שבמונופול לבין השירותים שבתחרות, מצב הפוגע קשות בתחרות בתחום ומשמר את כוחה המונופוליסטי של הרשות.\


00:00 ,05.09.2002 מאת: מערכת פורט2פורט
 
"פתיחת שוק הדואר לתחרות אמיתית מחייבת בראש ובראשונה את הפסקת הסבסוד הצולב שמפעילה רשות הדואר בין השירותים שבמונופול לבין השירותים שבתחרות, מצב הפוגע קשות בתחרות בתחום ומשמר את כוחה המונופוליסטי של הרשות."  
 
כך אמר היום ליאור שגיא , מנכ"ל UPS ונציג חטיבת הבלדרות הבינלאומית באיגוד לשכות המסחר, בהתייחסו לדיון שנערך אתמול בועדת הכלכלה בנושא פתיחת תחום הדואר לתחרות.
 
שגיא אמר כי על ועדת הכלכלה לקיים דיון מקיף בנושא הסבסוד הצולב לפני עדכון תעריפי הדואר לשנת 2003 , ולהביא להתאמת מחירי השירותים למחיר עלותם בפועל.
 
מנייר עמדה שהגישה החטיבה לועדה עולה כי עלות משלוח מכתב בישראל, במסגרת שירותי הדואר המפוקחים, גבוהה פי שלושה מהעלות בפועל,  ומחיר הבול לדיוור בישראל היה צריך להסתכם ב- 40 אג' כאשר בפועל הינו 1.20 ש"ח.
 
מחבר נייר העמדה, אלכס ויסמן, אשר שימש בעבר סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת וחבר ועדת ברודט לבחינת תחום הדואר בישראל, אמר בדיון כי רשות הדואר בחסות משרד התקשורת קובעת "מחירים טורפניים" בתחום השירותים שבתחרות ומסבסדת את אותם תחומים הפסדיים באמצעות הרווח העודף מהשירותים שבמונופול, הנאמד ב- 100 מיליון ש"ח בשנה. לדבריו, מצב בלתי סביר זה מונע תחרות אמיתית בתחום.
 
ויסמן אשר משמש כיועץ כלכלי לחברות הבלדרות הוסיף כי ההפסדים עליהם מדווחת רשות הדואר נובעים אך ורק מהתנהלות לא יעילה ומחוסר מנגנון המבטיח התייעלות ברשות. לדבריו אין חשש שרשות הדואר לא תוכל לספק שירות אוניברסלי עם פתיחת השוק לתחרות כפי שנטען על ידה. "לרשות הדואר יתרון מובנה בשוק כתוצאה מפריסה כלל ארצית ומנוכחות מסיבית ויש לה אמצעים להתמודד עם תחרות וליברליזציה. הצמיחה בהיקף הפעילות מחד והכניסה לתחומי שירותים חדשים יאפשרו לרשות לכסות על אובדן הכנסות אפשרי" אמר ויסמן.
 
ליאור שגיא הוסיף כי רשות הדואר ומשרד התקשורת מפריחים הצהרות בדבר חשיבות התחרות, אך למעשה ממשיכים למנוע את התרחבותה. לדבריו, ההתעלמות מההשלכות הקשות של הסבסוד הצולב רק מדגימה את הכוונה האמיתית לשמור על מונופול רשות הדואר בכל מחיר.
 שגיא אמר עוד כי מקרה של סבסוד צולב דוגמת זה שמבצעת רשות הדואר בישראל, הוביל לאחרונה באיחוד האירופי להטלת קנס בהיקף של 572 מיליון אירו על רשות הדואר הגרמנית (הדוייטשה פוסט). לדבריו, תחום התחרות בשוק הדואר בישראל מפגר בעשור אחר הנעשה באיחוד האירופי, ויש לאמץ באופן מושכל את הדירקטיבה האירופאית, בדרך של פתיחה מלאה ומיידית של השוק לתחרות, תוך הפסקת הסבסוד הצולב.