חברות תעופה זרות הטסות לישראל יחוייבו להתקין דלת בטחון חסינת ירי

החל מ- 31 באוקטובר 2003 יחוייבו כל חברות התעופה הזרות הטסות לישראל להתקין במטוסיהם דלת ביטחון, חסינת ירי, המפרידה בין תא הטייס לנוסעים, כחלק ממערך ההתגוננות בפני פיגועי טרור. כך החליט שר התחבורה, אביגדור ליברמן


00:00 ,04.08.2003 מאת: מערכת פורט2פורט
ליברמן: מ- 31 באוקטובר 2003 תאסר נחיתה של מטוסים זרים בישראל שלא יותקנו בהם דלתות חסינות ירי. ישראל היא המדינה השניה בעולם שהחליטה על הנוהל החדש

החל מ- 31 באוקטובר 2003 יחוייבו כל חברות התעופה הזרות הטסות לישראל להתקין במטוסיהם דלת ביטחון, חסינת ירי, המפרידה בין תא הטייס לנוסעים, כחלק ממערך ההתגוננות בפני פיגועי טרור. כך החליט שר התחבורה, אביגדור ליברמן.

השר ליברמן ציין כי מ- 31 באוקטובר 2003 לא תותר נחיתה של מטוסים זרים בשדות התעופה בישראל שלא יותקנו בהם דלתות משוריינות, העמידות בפני כדורים או כנגד "פריצה אלימה" של גורמים עויינים.

האיסור יחול גם על מטוסים זרים, הטסים במרחב האווירי של מדינת ישראל, בדרכם למדינות אחרות.

מנהל אגף הביטחון במשרד התחבורה, דני שנער שיגר היום את הנוהל החדש לכל מינהלי חברות התעופה בעולם ומנכ"לים של חברות תעופה, המקיימים קשרי תעופה עם ישראל.

ישראל מצטרפת לארצות הברית שהחליטה גם היא לאסור מ- 31 באוקטובר 2003 על נחיתה של מטוסים זרים שלא יהיו מצויידים בדלתות ביטחון מיוחדות, החסינות בפני ירי.

ליברמן הדגיש כי ישראל שומרת כיום על רמת ביטחון גבוהה בכל מטוסיה ושדות התעופה שלה ויוזמת פעולות רבות להגברת רמת הביטחון של הנוסעים לישראל וממנה.

בעקבות לקחים שהופקו מהתרסקות מטוסי "אמריקן איירליינס" על מגדלי התאומים בניו יורק, נקט משרד התחבורה בשורה של צעדים שנועדו להגביר את רמת הביטחון בתעופה האזרחית.

בין השאר הוחלט לחייב את כל חברות התעופה הטסות לארץ לנעול את דלת תא הטייס לאורך כל שעות הטיסה ורועננו הוראות הביטחון בכל שדות התעופה בעולם המקיימים קשרי תעופה עם ישראל.

מדצמבר 2001 מחוייבים כל בעלי המטוסים הקלים בישראל ל"סנדל" את כלי הטייס, במהלך חנייתם בשדות התעופה ובמנחתים. מינהל התעופה האזרחית הנחה את כל מפעילי המנחתים ושדות התעופה בישראל לאסור על חנייה של כל כלי טייס שלא יעמוד בהוראה.

מינואר 2003 מי שמבקש לייבא לארץ כלי טייס זעיר נדרש לקבל היתר ביטחוני מיוחד של אגף הביטחון במשרד התחבורה, כתנאי לייבוא כלי הטייס לארץ. ההיתר חל על יבוא טרקטורנים ממונעים, מצנחי רחיפה, דאונים, כדורים פורחים וכלי טייס אחרים.

הנוהל החדש נועד למנוע אפשרות שכלי טיס אלה ישמשו כאמצעי לפיגועי טרור המוניים על ידי מחבלים מתאבדים.