ישראייר: רווח נקי של 35 מיליון שקל בשנת 2016

הקבוצה מדווחת על גידול של כ-30% במספר הנוסעים שהטיסה בטיסות בינלאומיות. התוצאות כוללת הכנסות תיירות נכנסת שתרמו למחזור כ-200 מיליון שקל. מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס: "זוהי שנת שיא"


09:40 ,23.03.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

קבוצת ישראייר דיווחה הבוקר על התוצאות הכספיות של הקבוצה עבור שנת 2016 וכן עבור הרבעון האחרון של השנה. מחזור המכירות של הקבוצה בשנת 2016 הנו 1357 מיליון שקל לעומת 951 מיליוני שח אשתקד ומהווה גידול של למעלה מ-40 אחוזים. תרומת ה-EBITDA של הקבוצה הסתכמה בכ-90 מיליון שקלים, לעומת 69 מיליון שקלים אשתקד, גידול של 30%.

 

הרווח הנקי בניכוי הכנסות והוצאות חד פעמיות הוכפל בהשוואה לשנת 2015, וצמח מרמה של כ-7 מיליון שקל ל-35 מיליון שקל בסוף שנת 2016.

 

תוצאות הרבעון הרביעי היו טובות במיוחד. מחזור ההכנסות ברבעון השתפר בכ-45 אחוזים בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הוצאות התפעול נשמרו, וכך, לראשונה ברבעון האחרון נרשם רווח נקי לפני הוצאות חד פעמיות של כמיליון שקל, וזאת לעומת הפסד של 9 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

 

בשנת 2016 הטיסה החברה כ-550 אלף נוסעים בטיסות הבינלאומיות בקוד ישראייר, גידול של 30% ביחס לשנה שעברה. לכך יש להוסיף כ-200 אלף נוסעים נוספים שרכשו חבילות נופש בישראייר והוטסו בחברות תעופה זרות.  

 

מקבוצת ישראייר נמסר כי בתוצאות 2016 נכללו הכנסות התיירות הנכנסת שתופעלו באמצעות חברת דיזנהאוז תיירות נכנסת, ותרמו כ-200 מיליון שקל למחזור המכירות וכ-4 מיליון שקל לשורת הרווח הנקי.

 

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס: "ישראיר מיישמת בעקביות ובחריצות זו השנה החמישית ברציפות את תכנית המפנה, המבוססת על ריסון מתמיד של הוצאות התפעול, הגדלה משמעותית של תנועת הנוסעים ושיפור הרווחיות הגולמית הודות לאסטרטגיית מכירת החבילות ושירותי הנופש בחו"ל. זוהי שנת שיא שבה מעבר להכפלת הרווח הנקי מפעילות שוטפת רושמת החברה שיפורים משמעותיים בנתח השוק, בכמות הטיסות, בכמות הנוסעים ובהיקף מכירת הלינות בחו"ל".

 

הקבוצה מציינת כי המעבר לשיווק חבילות נופש וטיולים מאורגנים הפחית את שיעור הוצאות הדלק ביחס לסך ההוצאות של החברה, לשיעור של כ-18 אחוזים. ירידת מחירי הדלק במהלך שנת 2016 תרמה כ-4 מיליון שקל לשורת הרווח הנקי. פעילות התיירות המוגברת של החברה המתווספת למחיר כרטיס הטיסה יצרה מצב לפיו בניגוד לחברות תעופה אחרות, לירידת מחירי הדלקים בעולם השפעה קטנה יחסית על התוצאות הכספיות של החברה, וזו התבטאה כאמור בקיטון של 4 מיליון שקלים בהוצאות החברה בשנת 2016.

 

לדברי יוני צברי סמנכ"ל הכספים של הקבוצה "שנת 2016 הייתה שנת מפנה לקבוצת ישראייר בקשר לחובותיה לבנקים. לאחר הסדר חוב היסטורי שביצעה עם בנק לאומי ופירעון כל חובותיה לבנק דיסקונט הקטינה ישראיר את חובותיה הפיננסים בכ-80 מיליון שקל. לאור הסדרת והקטנת החובות, כאמור, העלו הבנקים את דירוג האשראי של החברה וכפועל יוצא הגדילו את מסגרות האשראי שלה ושיפוו משמעותית את הוצאות המימון של הקבוצה"