כץ: "ההסתדרות מונעת מאל על לבצע רה-ארגון"

שר התחבורה ביקר את מחאת עובדי חברות התעופה הישראליות נגד מימוש הסכם השמיים הפתוחים והשבתת הטיסות


00:00 ,22.04.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

בעקבות אישור הממשלה אתמול (א') את הסכם השמים הפתוחים עם האיחוד האירופי, ובעקבות המחאות של עובדי שלוש חברות התעופה הישראליות, אמר שר התחבורה ישראל כץ שההסכם יהפוך את הטיסות למוצר שווה לכל נפש ויפתח את ישראל בפני כ-500 שדות תעופה בכל רחבי אירופה ללא הגבלה.

כץ אמר עוד שההסכם יאפשר להגדיל את התיירות הנכנסת לישראל וייצור אלפי מקומות עבודה חדשים עבור ישראלים, לאחר שיצרף את ישראל לחלק מהעולם התעופה האירופי.

כץ הוסיף, שיישום ההסכם יימשך כחמש שנים, במטרה לאפשר לחבורת התעופה הישראליות להיערך למבנה התחרותי החדש בענף התעופה.

ההסכם כולל, בין השאר, התאמה בין חלק מדיניות הטייס של ישראל והאיחוד האירופאי בתחומי בטיחות הטיסה ,הגנת הסביבה, הגנת הצרכן ובקרה אווירית, והוא מבטיח אימוץ של סטנדרטים מתקדמים במשק התעופה הישראלי.

כץ אמר עוד, שמחקרים הצביעו על תועלות כלכליות ממשיות כתוצאה מיישום מדיניות תעופה ליברלית של שמים פתוחים. כך, הנהגת שמים פתוחים בתוך מדינות האיחוד האירופאי הגדילה את מספר צמדי הערים שבניהם יש קשר תעופתי ישיר ב-74% בין השנים 1992-2000, גרמה לצניחה של 34% בתעריפי הטיסות בשנים אלה והביאה לגידול שנתי של 9% בהיקף הנוסעים בין השנים 1998-2002.

בישיבת הממשלה מתח כץ ביקורת על ההסתדרות, המנסה לדבריו למנוע מהנהלת אל על לבצע רה-ארגון בחברה: "מנהלי אל על לא השכילו להיערך למבנה התחרותי החדש. באל- על יש 40 מטוסים ו-6,000 עובדים, ואילו בחברת אייר ברלין יש 200 מטוסים ו-9,000 עובדים. לפי השוואה זאת, היו צריכים להיות באייר ברלין כ-30 אלף עובדים".