כץ צפוי להכריז על פתרון לאבטחת חברות התעופה הישראליות

בתום פגישה בין שר התחבורה, ישראל כץ, לבין נציגי חברות ארקיע וישראייר, עקב הצהרת אל על כי תפסיק לאבטח אותן החל מהחודש הבא, הודיע השר כי בתוך 24 שעות יחליט על הצעדים שיש לנקוט לפתרון הבעיה


00:00 ,07.03.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

בעקבות הפרסומים כי אל על עומדת בהצהרתה להפסיק לאבטח את חברות התעופה הישראליות כבר מהחודש הבא, התקיימה אמש פגישה שבין שר התחבורה, ישראל כץ, לנציגי חברות ארקיע וישראייר. בפגישה הודיע שר התחבורה כי בתוך 24 שעות יחליט על הצעדים שיש בדעתו לנקוט כדי לפתור את הבעיה.

נזכיר כי, מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, שלח לפני מפר ימים מכתב לשר התחבורה בו הוא מציין כי אל על תפסיק לאבטח חברות תעופה ישראליות אחרות החל מה-1 באפריל וקרא לו לעמוד בהבטחתו מלפני כחמישה חודשים, הגורסת כי השנה תקום רשות אבטחה ממלכתית שתהיה אחראית על אבטחת חברות התעופה.

כידוע, אל על מספקת כיום שירותי אבטחה גם לחברות התעופה הישראליות. החברה הודיע בנובמבר 2010 כי היא תפסיק את שירותי האבטחה לחברות המתחרות. כמו כן, ביקש שקדי במכתב ששלח לשר התחבורה בזמנו, שהמדינה תשפה את אל על בגין עלויות האבטחה כבר בתקציב 2011.

  

בתגובה להחלטת אל על נמסר ממשרד התחבורה כי, השר כץ הודיע על כוונתו לגבש עד סוף חודש מרץ 2011 את מבנה הרשות הממלכתית לאבטחת התעופה הישראלית ובינואר השנה אף הוגשה הצעת מחליטים בנושא למזכירות הממשלה. בעקבות הודעת אל על מנובמבר 2010 על הפסקת שירותי האבטחה לחברות התעופה הישראליות האחרות, הודיע משרד התחבורה כי החברה אינה רשאית להפסיק באופן חד צדדי את מתן האבטחה לחברות הישראליות. 

  

עוד ציינו כי, בתקופה שחברת אל על הייתה חברה ממשלתית הוטלה עליה אחריות לביצוע האבטחה של כל חברות התעופה הישראליות בחו"ל ועד לסיום ההליכים להקמת הרשות לא יחול כל שינוי בסדרי האבטחה הנוכחים. הנושא הובא לאחרונה לדיון אצל ראש הממשלה, בינימין נתניהו ובקרוב הוא צפוי לקיים דיון נוסף בנושא במטרה לסכם את פרטי הקמת הרשות. עד אז, מדגישים במשרד התחבורה, חברת אל על אינה רשאית להפסיק את שירותי הביטחון עבור החברות הישראליות שכן הדבר עלול לפגוע באופן קשה ביכולתן של החברות להמשיך ולטוס לחו"ל.