ממשלת הודו מציעה למכירה את אייר אינדיה

חברת התעופה הממשלתית מחזיקה בצי של 121 מטוסים ובעלת נתח שוק של 12.8% בשוק המקומי בהודו. על פי החוק ההודי לא ניתן יהיה להשתלט על החברה באופן מלא


12:36 ,28.01.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

ממשלת הודו השיקה באופן רשמי הליך מכירה עבור חברת אייר אינדיה, תוך קריאה לרוכשים פוטנציאליים להגיש הצעת עניין ופרק זמן לביצוע הרכישה.

 

על פי הפרסומים, ממשלת הודו מבקשת למכור 100% מחברת התעופה הגורמת כיום להפסדים. המכירה כוללת גם בעלות מלאה על חברת Air India Express וכן 50% מהבעלות על חברת SATS Airport Services. חברת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג מונתה כיועצת העסקית היחידה של ניהול המכירה.

 

זהו הניסיון השני של הממשלה למכור את חברת התעופה הלאומית. ניסיון קודם משנת 2018 לא צלח, וזאת בין היתר בגלל החוב האדיר של חברת התעופה וגם בשל רצונה של הממשלה לשמור על חלק מיעוט מהמניות. אלא שהפעם הממשלה התחייבה לחסל את כל אחזקותיה בחברת Air India.

 

יחד עם זאת, חברה זרה או חברת תעופה זרה לא תוכל להשתלט לחלוטין על Air India.  הממשלה הדגישה כי על פי החוק ההודי, ״בעלות משמעותית״ חייבת להישאר בקרב אזרחי הודו. המועד האחרון למתעניינים בהצעה הוא ה-17 במרץ.

 

על פי ההודעה הממשלתית, אייר אינדיה ואייר אינדיה אקספרס מחזיקות בנתח של 12.8% מהשוק המקומי ההודי.

 

על פי מידע שפרסמה הממשלה בהצעה למתעניינים, צי חברת Air India כולל 121 מטוסים בהם 43 מטוסים רחבי גוף ו-78 מטוסים צרי גוף. מתוך סך הכל 32 מטוסים בבעלות החברה, 33 בחוזה חכירה ומימון, 21 מטוסים בהסדרי מכירה/ חכירה מחדש ו-35 מטוסים נמצאים בחכירה ׳יבשה׳. כמו כן צי המטוסים כולל 18 מטוסים מקורקעים.  

 

לחברת Air India Express ישנם 25 מטוסים צרי גוף מתוכם 10 מטוסים בבעלות החברה, 7 מטוסים בחכירה פיננסית ושמונה מטוסים בחכירה ׳יבשה׳״.