חוק הטיס יובא בקרוב לקריאה ראשונה בכנסת

חוק הטיס יונח מחר על שולחן הכנסת לקראת הגשתו לקריאה ראשונה ואישורו על ידי ועדת הכלכלה. שר התחבורה: אישור חוק הטיס מהווה צעד חשוב לקראת חזרתה של ישראל לדירוג הגבוה של הבטיחות


00:00 ,02.02.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

חוק הטיס יונח מחר על שולחן הכנסת לקראת הגשתו לקריאה ראשונה ואישורו על ידי ועדת הכלכלה. שר התחבורה: אישור חוק הטיס מהווה צעד חשוב לקראת חזרתה של ישראל לדירוג הגבוה של הבטיחות
 
חוק הטיס החדש יונח מחר (יום רביעי) על שולחנה של הכנסת ויובא במהלך השבוע הבא לקריאה ראשונה במליאה ולאישור ועדת הכלכלה של הכנסת. כך הודיע היום שר התחבורה, ישראל כץ.
 
שר התחבורה מסר כי חוק הטיס שאושר לפני כחודשיים על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה יחליף את חוק הטיס המדנטורי הישן משנת 1927 ואת "דבר המלך על הטיס במושבות" משנת 1937.
 
חוק הטיס מהווה את אחד התנאים העיקריים של מינהל התעופה הפדרלי האמריקאי (FAA) להחזרתה של ישראל לקטגוריה הגבוהה של בטיחות התעופה category 1) ) .
 
כזכור מינהל התעופה הפדרלי האמריקאי הוריד בחודש ינואר 2009 את דירוג בטיחות הטיסה של ישראל מרמה 1 לרמה 2 על רקע ליקויים שהתגלו ברמת הפיקוח על התעופה בארץ.
 
חוק הטיס החדש כולל בין השאר למעלה מ-600 פרטי חקיקה עדכניים התואמים את עקרונות החקיקה בישראל, אמנת שיקגו ונספחיה וכן את הנחיות ה- ICAO. החוק החדש יקנה לראשונה לרשות התעופה האזרחית סמכויות פיקוח ואכיפה אפקטיביות ונרחבות של דיני הטיס, בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים הנדרשים.
 
חידוש חשוב נוסף: חוק הטיס מסדיר לראשונה את יחסי הגומלין והתאום בין התעופה האזרחית והצבאית במדינת ישראל, דבר שנחוץ מאוד לקידומו של ענף התעופה האזרחית בארץ.
 
שר התחבורה ציין כי חוק הטיס מהווה את אחד הליקויים העיקריים של דוח ביקורת ה-FAA  ועתה עם עדכון והטמעת ההערות שצוינו על ידי מבקרי ה-FAA  נעשה צעד חשוב נוסף להחזרתה של ישראל לדירוג הבטיחות הגבוה. לדבריו, החוק הטיס המעודכן צפוי להפוך את מדינת ישראל לאחת מהמדינות המתקדמות בעולם בתחום חקיקת התעופה.
 
הכנת חוק הטיס הובלה על ידי רשות התעופה האזרחית אשר קיימה דיונים ותיאומים עם גורמים רלוונטיים רבים ובהם: משרד המשפטים, משרד הביטחון, חיל האוויר, שירות הביטחון הכללי, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה, משרד הפנים, משרד הבריאות, משרד התקשורת רשות שדות התעופה ועוד.