ק.א.ל תימכר בתוך שנה למשקיע אסטרטגי

כך סוכם בהסכם פשרה שחתם את הסכסוך בין תנועת הקיבוצים ותנועת המושבים על מכירת מניות החברה. איתן בן דוד: "המחיר של ק.א.ל הוא המחיר שהשוק יהיה מוכן לשלם עליה"


00:00 ,11.05.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

כך סוכם בהסכם פשרה שחתם את הסכסוך בין תנועת הקיבוצים ותנועת המושבים על מכירת מניות החברה. איתן בן דוד: "המחיר של ק.א.ל הוא המחיר שהשוק יהיה מוכן לשלם עליה"
 
בשבוע שעבר נחתם הסכם פשרה בין התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים לפיו תתאפשר מכירת השליטה בחברת התעופה ק.א.ל קווי אוויר למטען. כזכור, בין התנועה הקיבוצית לתנועת המושבים, המחזיקות בנתח שווה במניות החברה העומד על 43.5%, פרץ סכסוך לאחר שהתנועה הקיבוצית ביטלה הסכם למכירת מניותיה לתנועת המושבים בשל מחלוקת על שווי המניות.
 
הסכסוך פרץ בשל הערכת שווי של אגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית שהעלה כי שווי מניות התנועה בק.א.ל עומד על 55 מיליון שקל – פי ארבעה ויותר מהמחיר שסוכם בהסכם ועמד על 12 מיליון שקל. כאמור, הערכת השווי החדשה הביאה את הקיבוצים לבטל את המכירה, בטענה שהנהלת ק.א.ל לא הציגה בפניהם את הנתונים הכספיים המלאים על החברה.
 
בתגובה לביטול הגישו המושבים תביעת פיצויים כנגד חברת האחזקות ניר שיתופי, המחזיקה במניות הקיבוצים בק.א.ל, וכנגד מנכ"ל החברה אבנר ברזילי.
 
על פי הסכם הפשרה שנחתם ערב יום העצמאות מוסכם על הצדדים כי חברת ק.א.ל תימכר למשקיע אסטרטגי בהליך מכרזי שיסתיים בתוך שנה. כמו כן יוקם צוות לניהול המכירה ובראשו יעמוד מזכיר תנועת המושבים ויו"ר ק.א.ל, איתן בן דוד.
 
כמו כן סוכם כי הקיבוצים ישלמו למושבים פיצוי של 2.5 מיליון דולר בגין ביטול המכירה והחזר הון שהזרימו המושבים לק.א.ל לשם יישום תוכנית הבראה. הפיצוי ישולם מהתמורה שיקבלו הקיבוצים ממכירת מניותיהם למשקיע שירכוש את ק.א.ל.
 
עוד סוכם כי תוקם מועצת מנהלים חדשה לק.א.ל שבה ישבו שבעה נציגים של המושבים, חמישה נציגים של  הקיבוצים ושני נציגים של מועצת הצמחים המחזיקה ביתרת המניות (13%).
 
איתן בן דוד ציין בשיחה עם מערכת Port2port כי חילוקי הדעות בין המושבים והקיבוצים הסתיימו וציין כי הערכות השווי של החברה שצוינו בימים האחרונים בתקשורת הינן של ספקולנטים בלבד. "המחיר של ק.א.ל הוא המחיר שהשוק יהיה מוכן לשלם עליה", ציין בן דוד. 
 
נציין כי חברת ק.א.ל עברה בשנים האחרונות תוכנית הבראה וכי בשנת 2007 החברה דיווחה על רווח נקי של 5.7 מיליון דולר, וזאת לאחר הוצאות מימון והחזרי הלוואות. החברה החזירה לאחרונה חובות בשווי של 25 מיליון דולר וכיום נחשבת לחברת נישה רווחית אשר נתח השוק שלה תופס כמעט רבע מכלל פעילות השוק הישראלי.