שדה התעופה בהרצליה ייקרא של שמו של סא״ל מודי אלון ז״ל

ביום שישי הקרוב יתקיים בשדה התעופה בהרצליה טקס קריאת שמו של שדה התעופה על שם סא״ל מודי אלון ז״ל, שהיה מפקד טייסת הקרב הראשונה של חיל האוויר, טייסת 101, ושנפל בקרב על משמרתו בשדה התעופה ב-16 באוקטובר שנת 1948


12:02 ,14.11.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

הטקס ייפתח במטס הצדעה לזכרו של מפקד הטייסת והנצחת הטייסת החלוצה על לוחמיה. סא״ל מודי אלון ז״ל אשר נלחם  כטייס בחיל האוויר המלכותי הבריטי (ה-RAF) במלחמת העולם השנייה, טרם מלחמת העצמאות נשלח להתאמן בצ׳כוסלובקיה ונקרא משם לדגל. 

 

מודי אלון פיקד על טייסת הקרב הראשונה של חיל האוויר – טייסת 101, ״הטייסת האדומה״. במשימתה הראשונה של הטייסת הוא נשלח עם עוד שלושה לוחמים לעצור את הטור המצרי בגשר ׳עד הלום׳, עם גרוטאות של מטוסי מסרשמיט שאך זה הורכבו והוכשרו לטיסה.

 

סא״ל אלון וחבריו לטייסת פרסו לשדה התעופה בהרצליה ביולי 1948, ובין הפרדסים סביבו הוחבאו המטוסים. משדה התעופה בהרצליה, יחד עם חבריו המח״לניקים יצא למשימות לחימה ועליונות אווירית; הוא הפיל את שני מטוסי הדקוטה המצריים שהפציצו את תל אביב; הגן בקרבות אוויר על המפציצים הכבדים שתקפו בעזה; זינב עם חברו הטוב עזר ויצמן בטור המצרי שנסוג דרומה מחולות אשקלון. מהמשימה הזו חזר עם מטוס תקול, בו כן הנחיתה לא יורד, עם מנוע משתעל, ובסוף מאמציו להתגבר על התקלות התרסק למוות בשולי המסלול בהרצליה. בקרבת המסלול ניצבה אשתו, מינה, אשר הייתה בחדשי הריונה הראשונים וצפתה בהתרחשות.

 

יו״ר ונשיא עמותת חיל האוויר, אלוף (מיל) גדעון שפר (שפורר): ״מדובר ביוזמה חשובה ביותר לצורך הנצחת מורשת חיל האוויר והאנשים שנתנו נפשם להקמת המדינה. אנשי הטייסת ובכללם טייסי מח״ל (מתנדבי חוץ לארץ), המתנדבים ללחום למען הצלחת הקמתה של מדינת ישראל, יצרו את תבנית חיל האוויר ואופיו עד היום. כעבור 71 שנים, ניתנת לנו הזכות להנציח פועלם של אנשים מופלאים״.

 

משדה התעופה הצבאי בחצור אליו עברה טייסת 101 בנובמבר 1948, ימריא ביום שישי למטס הצדעה מעל שדה התעופה בהרצליה מבנה מטוסי ״ברק״ של טייסת 101. גם מטוסי העבר, סטירמן וטייגרמות׳, ועוד 6 מטוסים מבתי הספר להכשרת טייסים בשדה התעופה הרצליה יצטרפו למטס ההצדעה.