שלי זהבי בוועידת PORT2PORT: אל על שוקלת החזרת פעילות מטוס המטען להונג קונג

ראש חטיבת המטענים של אל על סקר את השפעות המשבר הכלכלי על ענף ההובלה האווירית וציין כי בחברה מתכננים להפעיל את מטוס המטען החדש שיתקבל בחברה בקרוב במלוא הכוח


00:00 ,04.03.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

ראש חטיבת המטענים של אל על סקר את השפעות המשבר הכלכלי על ענף ההובלה האווירית וציין כי בחברה מתכננים להפעיל את מטוס המטען החדש שיתקבל בחברה בקרוב במלוא הכוח
 
שלי זהבי, ראש חטיבת המטענים באל על, השתתף אתמול בוועידת PORT2PORT 2010 ודיבר על המשבר הכלכלי אשר השפיע באופן משמעותי על תנועת המטענים האווירית בעולם, לדברי זהבי, תנועת המטענים בעולם ירדה בכ-20%, ובנסף לכך נרשמה ירידה חדה בתעריפי ההובלה האווירית.
 
זהבי ציין כי בנתיבי הסחר הפופולריים של אירופה ות"א חלה ירידה של כ-38% בתעריפי ההובלה מכ-1.3 דולר לקילו ל-0.8 דולר לקילו. כמו כן, חלה ירידה של כ-23% במחירי התובלה האווירית בסחר בין ת"א ודרום מזרח אסיה.
 
יחד עם זאת, ציין זהבי, שיעור התפוסה במטוסי המטען עלה מכ-44% לתפוסה של 52%, וזאת בעיקר בשל השבתתם של כ-200 מטוסי מטען מצי המטוסים העולמי.
 
זהבי ציין עוד כי תנועת המטענים האווירית בישראל מהווה 0.86% (בטונות) מתנועת המטענים הכוללת בים ובאוויר, וכי המגמה הרווחת בשנים האחרונות היא לעבור מהובלה אווירית להובלה ימית.
 
לדבריו, הייצוא החקלאי ממדינת ישראל עומד כיום על 40 אלף טון וזאת לעומת כמות של 90 אלף טון שהיתה משונעת לפני כעשר שנים.
 
זהבי הוסיף כי שוק ההובלה האווירית נפגע גם בשל העובדה כי במהלך שנת 2009 תעשיות הרכב וההייטק נפגעו קשות דבר שגרם להיעלמותו של שוק המטענים הכבדים והגדולים אשר אכלסו בעיקר את מטוסי המטען, כלומר, השימוש המרכזי של מטוסי המטען חדל להתקיים והדבר הוביל להשבתתם.
 
זהבי הדגיש כי מדיניות השמיים הפתוחים החריפה את התחרות בין אל על לבין חברות התעופה הזרות וכי השנה היתה זו הפעם הראשונה שבה נתח הפעילות של חברות התעופה הזרות היה הדומיננטי ועמד על 53% - כלומר, יותר מנתח השוק המשותף של אל על וחברת ק.א.ל.
 
זהבי הזכיר כי חברת אל חתמה לא מכבר על הסכם הבנות עם חברה אירית לחכירת מטוס מטען ייעודי מדגם בואינג 747-400. זהבי ציין כי בחטיבת המטענים של אל על מתכוונים להפעיל את המטוס במלוא התפוסה והפעילות המתאפשרת ואף הוסיף כי באל על שוקלים להחזיר את פעילות מטוס המטען להונג קונג, וזאת תוך מעקב אחר מגמת ההתאוששות והצמיחה בכלכלה. זהבי הוסיף כי החברה אף שוקלת להפעיל טיסות מטען לניו יורק.