תביעה להקמת שדה תעופה בינ"ל בצפון הארץ

נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון ד"ר גד שפר לשר התחבורה: "שדה תעופה בינלאומי בצפון יביא לאלפי מקומות עבודה ולבלימת תהליך עזיבה למרכז"


00:00 ,25.10.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

לקראת ההכרעה בממשלה על מיקומו של שדה התעופה הבינלאומי השני לישראל, פנה נשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון , ד"ר גד שפר, במכתב לשר התחבורה ישראל כץ, להמליץ בפני הממשלה על הקמת הפרויקט הלאומי בצפון: "החלטה זו היא קריטית לעתידו של הצפון ולכלכלתו".

לדברי ד"ר שפר, "על פי בדיקות שנערכו בעבר, עתיד שדה תעופה בינלאומי בצפון לחזק את כלכלת הצפון ולספק באזור אלפי מקומות עבודה, לא רק בעבודות ההקמה אלא בעידוד המסיבי לענף התיירות באזור. שדה תעופה שיוקם בצפון יביא למקומות הקדושים בצפון תיירות צליינית שתהיה בסיס לפיתוח תיירות נופש. הקמתו של שדה תעופה שיקרב את התיירים לנצרת, למגידו, לכינרת ולכפר נחום, תהיה מנוף להקמת בתי מלון, מסעדות, ותיירות ענפית נוספת, כמו יקבים. מעבר להצבת צפונה של ישראל על מפת התיירות העולמית, יהיה שדה תעופה בינלאומי לעזר רב ליצואנים – הן במוצרים תעשייתיים והן ביצוא חקלאי, שבו קיצור זמן ההגעה מהשדה ללקוח בחו"ל הוא חיוני" מדגיש ד"ר שפר במכתבו.

"במצב התעסוקה בצפון, הכלכלה היא שתקבע עבור רבים אם להישאר בצפון. למותר לציין כי לאיכלוס הצפון באוכלוסיה יציבה וחזקה יש משמעויות המגיעות גם להיבטים פוליטיים וביטחוניים".

עוד מציין נשיא לשכת המסחר והתעשיה "משרד התחבורה לדורותיו היה ער לנושא. כבר במאי 1995 החליט שר התחבורה דאז על תכנון שדה תעופה בינלאומי בחיפה, במשולב עם פיתוח הנמל הימי. בדיקות, תכנונים וסקרים לקראת הקמת שדה תעופה בינלאומי נעשו במשך השנים. ביולי 2002 הוכרזה הרחבת שדה התעופה בחיפה לנמל תעופה בינלאומי כפרויקט לאומי, הכרזה שחזרו עליה בפברואר 2003. באפריל 2006 סוכם על התוכנית להקמת שדה התעופה הבינלאומי בצפון במגידו. גם המלצות ועדת בודינגר, שאומצו על ידי הממשלה בפברואר 2009, דיברו על הקמת שדה התעופה במגידו. הגורמים המקצועיים הביעו תמיכה במיקום זה. כלומר, אנחנו מדברים על סאגה בת יותר מ-16 שנים של הכרה בנחיצותו של שדה התעופה הבינלאומי בצפון."

"קשה לי להאמין כי דווקא בתקופת כהונתך כשר תחבורה, שר שהבין את הקשיים והצרכים של צפון הארץ ודואג למימושן של תוכניות תשתיות תחבורתיות בצפון בהיקף שלא היה כמותו, יתעלמו מכל ההחלטות והבדיקות ושדה התעופה הבינלאומי לא יוקם בחיפה."

ד"ר שפר מסכם את דבריו במלים: "אל נא תרשה, אדוני השר, לחנוק את כלכלת הצפון. אנו מצפים ממך לממש את החלטותיהן של ממשלות ישראל ולדאוג כי פרויקט לאומי זה אכן ימומש, ולא יישאר כהכרזה ריקה".