מעבר טאבה בין ישראל למצרים ייקרא "מעבר בגין"

השר כץ : אין ראוי ממנחם בגין שיזם וחתם על הסכם השלום עם מצרים, שהקשר החי בין המדינות יקרא על שמו. הטקס נערך בדיוק ביום בו נערכה בכנסת ההצבעה על הסכמי קמפ דיוויד


11:04 ,28.09.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

מסוף טאבה, מעבר הגבול בין ישראל למצרים יקרא מהיום מעבר בגין על שם ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין ז"ל. זאת בעקבות החלטת שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ. 

 

טקס קריאת המסוף על שם מנחם בגין נערך אתמול במסוף טאבה, בהשתתפות השר כץ, משפחת בגין, קונסול מצרים באילת, מנכ"ל רשות שדות התעופה, ראש עיריית אילת, נציגי מורשת מנחם בגין, תלמידי בית הספר 'מנחם בגין' באילת ונכבדים נוספים מישראל ומצרים. 

 

השר כץ אמר בטקס, כי אין ראוי ממנחם בגין שיזם וחתם על הסכם השלום עם מצרים שהקשר החי בין המדינות יקרא על שמו, "הסכם השלום שמחזיק מעמד, למרות כל הקשיים והתהפוכות הוציא ממעגל המלחמות את המדינה הערבית הגדולה ביותר ושינה לחלוטין את מצבה האסטרטגי של מדינת ישראל באזור. כיום, לישראל ולמצרים, אינטרס ביטחוני משותף במאבק מול החתרנות השיעית בהובלת אירן והטרור הסוני בהובלת דעא"ש והסכם השלום משמש עוגן לפעילות משותפת בתחומים אלה", הוסיף כץ.

 

הטקס נערך במעבר הגבול בטאבה בדיוק באותו יום היסטורי לפני 38 שנים (27 בספטמבר 1978) שבו הצביעו 84 חברי כנסת, בהתנגדות 19 ו-17 נמנעים על הסכמי המסגרת של ועדת קמפ- דייוויד בין ישראל למצרים, כשנה לאחר שבגין הושבע לתפקיד ראש ממשלת ישראל.

 

שנה לפני כן, בשנת 1977 אירח בגין את נשיא מצרים, אנואר סאדאדת לביקור היסטורי בירושלים ולאחר משא ומתן ממושך חתם בוושינגטון על הסכם השלום עם מצרים וקיבל בצוותא עם סאדאת את פרס נובל לשלום. הסכם השלום בין ישראל ומצרים היה הראשון שנחתם עם מדינה ערבית.

 

עם חתימת הסכמי השלום בין ישראל ומצרים נפתח המסוף בטאבה למעבר, יום לאחד לאחר הנסיגה מסיני. תחילה פעל המסוף מתוך אוהל, מאוחר יותר נוספו בשטח קרוואנים וסככות, וברבות הימים הוקם מבנה הטרמינל. 

 

ב- 1989 לאחר בוררות בינלאומית על אזור טאבה התקבלה החלטה כי החוף הציבורי ומלון סונסטה יועברו לידי השלטון המצרי. בעקבות כך, גברה תנועת הנוסעים והפעילות במסוף והוא נפתח לפעילות של 24 שעות ביממה. בספטמבר 1995 נחנך המסוף החדש. 

 

מעבר הגבול בטאבה, הנמצא על כביש  90  כ-10 קילומטרים דרומית לאילת, מנוהל כיום על ידי רשות שדות התעופה. 

 

במעבר הגבול בגין תוצג לציבור העוברים תערוכת קבע של צילומי מרכז 'מורשת בגין'. הצילומים מציינים את פועלו של בגין וכוללים בין השאר את חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים, השיחות שקדמו להסכם ואת טקס הענקת פרס נובל לשלום לבגין ולנשיא מצרים.