משקף מכולות חדש יוקם בגשר אלנבי

אלנבי הוא מעבר הגבול היחיד בין אזור יהודה ושומרון לבין ירדן. הקמת המשקף, שנתרם על ידי ממשלת הולנד, במטרה לסייע לכלכלה הפלשתינאית


00:00 ,17.10.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

ביום ראשון אמורה הממשלה לאשר את בניית התשתית למשקף מכולות חדש במעבר הגבול גשר אלנבי.

מדובר ביוזמה של השר לשיתוף פעולה אזורי סילבן שלום, שר האוצר יאיר לפיד מתאם פעולות צה"ל בשטחים והמינהל האזרחי.

גשר אלנבי הוא מעבר הגבול היחידי בין אזור יהודה ושומרון לבין ירדן. המעבר משמש את הפלשתינאים למעבר אדם וסחורות, המיובאות ומיוצאות מירדן וארצות ערב במזרח, לרשות הפלשתינאית וממנה.

הקמת המשקף החדש עלתה כנדבך נוסף לשיפור השירות בגשר בתחום הסחר ובמטרה לסייע לכלכלה הפלשתינאית. המכשיר החדש יחליף את משקף הסחורות הקיים, המאט מאוד את הליך הבידוק ואישור העברת הסחורות ומאפשר שיקוף והעברת משטחי סחורות בלבד ומונע העברת סחורות הדורשות קירור.

המשקף נתרם על ידי ממשלת הולנד, לאחר שהתבצע סקר בקרב סוחרים פלשתינאים, שבחן את תועלת שדרוג המשקף ומצא כי משקף מכולות יפתח אופציה של הרחבת היצוא הפלשתינאי למזרח בכ-30%. הסקר בוצע בשיתוף של המשרד לשיתוף פעולה אזור והקוורטט.

משרדי האוצר ושיתוף פעולה אזורי והמינהל האזרחי השקיעו בהקמת תשתית למשקף באלנבי 35 מיליון שקל. העלויות נקבעו לאחר שעל פי דרישות המכס, קיים צורך להקים מתחם שיקוף מלא, הדומה למתחם הקיים בסמוך לנמל חיפה, הכולל דרכי גישה, בניין להגנת המשקף והעובדים מקרינה, בניין בידוק ידני ועוד, על פי המקובל בסטנדרטים בינלאומיים.