אלפאליינר: כ-50 אוניות הוחזרו לשירות פעיל בשל מדיניות "מהירות הפלגה איטית"

סוכנות הייעוץ הצרפתית ציינה כי על פי הערכתה מדיניות ההפלגה האיטית הצליחה לספוג עד כה כ-320 אלף TEU של היצע עודף. אלפאליינר: השימוש בטכניקת ההפלגה האיטית מיושמת בכ-66 קווי הפלגה בעולם


00:00 ,03.02.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

סוכנות הייעוץ הצרפתית ציינה כי על פי הערכתה מדיניות ההפלגה האיטית הצליחה לספוג עד כה כ-320 אלף TEU של היצע עודף. אלפאליינר: השימוש בטכניקת ההפלגה האיטית מיושמת בכ-66 קווי הפלגה בעולם
 
נפח הצי העולמי של האוניות המובטלות ירד והוא עומד כיום על 1.37 מיליון TEU ועל 532 אוניות, זאת לאחר שכ-50 אוניות בנפח כולל של 142 אלף TEU הוחזרו לשירות פעיל החל מאמצע חודש ינואר.
 
מומחים בסוכנות הייעוץ הצרפתית AXS Alphaliner ציינו כי מספר האוניות המובטלות הנמצאות בבעלות חברות ספנות בעולם עומד כיום על 188 אוניות בלבד בנפח כולל של 744 אלף TEU.
 
הודעה רשמית של סוכנות Alphaliner ציינה עוד כי לירידה במספר האוניות המובטלות היתה השפעה מוגבלת על תעריפי החכרת האוניות, אשר נשארו ברובם ללא שינוי למעט תעריפי החכרת האוניות הגדולות יותר אשר מראה על מגמת עלייה, זאת ביחס למספר האוניות הפנויות להחכרה. בקטגוריית האוניות הקטנות יותר, גודלו של צי האוניות העודף עדיין משמעותי ביותר ויש לשער כי הוא ימשיך ויישאר ללא שינוי.
 
סוכנות אלפאליינר ציינה כי הסיבות לירידה במספר האוניות המובטלות בצי העולמי הן בראש ובראשונה הורדת מהירות ההפלגה (Slow Steaming), והוספת אוניות גדולות מהממוצע לקווי ההפלגה הארוכים, שירותים חדשים אשר העסיקו את האוניות הקטנות יותר (בין 1,000 ל-2,500 TEU) וכן הוספת אוניות מיוחדות ששינעו סחורות דחופות במיוחד לרגל תחילת שנת 2010, במיוחד בקווים שבין אסיה והמזרח התיכון.
 
סוכנות הייעוץ הצרפתית ציינה כי על פי הערכתה מדיניות ההפלגה האיטית הצליחה לספוג כ-320 אלף TEU של היצע עודף, וכי מספר זה יעלה ויגיע ל-380 אלף TEU עד חודש מרץ הקרוב. עוד מסרה הסוכנות כי על פי רישומיה, השימוש בטכניקת ההפלגה האיטית מיושמת בכ-66 קווי הפלגה ארוכי טווח שונים ברחבי העולם.
 
עוד נמסר מהסוכנות כי ב-19 מתוך 23 קווים הפועלים במסלול שבין המזרח הרחוק לצפון אירופה מיושמת מדיניות מהירות הפלגה איטית דבר אשר הגדיל בממוצע את זמני ההפלגה בין שני היעדים מ-8 שבועות בשנת 2007 ל-9.7 שבועות כיום.
 
נציין עוד מסירת אוניות חדשות עמדה בחודש ינואר על 30 אוניות בנפח כולל של 133 אלף TEU–  זהו החודש בעל היקף המסירות הגבוה ביותר מאז שנת 2008.