בית הדין לעבודה: דיון בנוכחות הצדדים היום בערב

בדיון שיתקיים הערב בבית הדין לעבודה תציג ההסתדרות את עמדתה כנגד סעיף הלנד-לורד ותטען כי אין מקום להוציא צו מניעה כנגד העובדים. הסוחרים והתעשיינים: העיצומים מקשים מאוד על התנהלות עסקית תקינה


00:00 ,02.09.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

בדיון שיתקיים בבית הדין לעבודה תציג ההסתדרות את עמדתה כנגד סעיף הלנד-לורד ותטען כי אין מקום להוציא צו מניעה כנגד העובדים. הסוחרים והתעשיינים: העיצומים מקשים מאוד על התנהלות עסקית תקינה
 
נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אלדר, הורה להסתדרות להגיב לבקשות של התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר להוצאת צו מניעה דחוף כנגד העובדים. גם המדינה נתבקשה להגיב והשופט אדלר אף ביקש מחברות הנמלים נתונים על היקף העבודה בנמליהן ביחס להיקף העבודה עד ליום 25 באוגוסט – היום בו החלו השיבושים בנמלים.
 
בדיון שהתקיים היום בבוקר בבית הדין הארצי לעבודה הורה נשיא בית המשפט לצדדים להתכנס היום בשעה 16:00 לדיון מקדמי בתביעת הסוחרים והתעשיינים, זאת כאשר בשעה 21:00 יתקיים דיון מלא בנוכחות כל הצדדים בהם התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, נציגי האוצר והממשלה, נציגי ההסתדרות וכן נציגים של חברות הנמלים.
 
נציין כי היום בשעות הצהרים, במסגרת פעולות המחאה שעורכים עובדי הנמלים, הפסיקו עובדי נמל אשדוד את עבודתם ויצאו להשתתף בהפגנה בירושלים. בעקבות כך לא תתקיים עבודה בנמל אשדוד במשמרת ב' וכן לא במשמרת ג'.
 
בשיחה שערכה הבוקר מערכת Port2port עם אבי אדרי, מחזיק תיק התחבורה בהסתדרות, ציין אדרי כי ההסתדרות תגיע לדיון בבית הדין הארצי לעבודה ותציג את טענותיה המקוריות כנגד חוק ההסדרים וסעיף ה"לנד-לורד", לפיהן סעיפי חוק ההסדרים נוגדים את הסכמי הרפורמה שנחתמו עם העובדים בשנת 2005.
 
לדברי אדרי, אין מקום להוצאת צו מניעה כנגד העובדים מכיוון ש"כרגע אין שביתות ועיצומים. יש עובדים שכועסים, יש ירידה חדה במוטיבציה של העובדים, אבל אנחנו התרענו על כל המהלכים האלה מראש".
 
נזכיר כי אתמול אחה"צ הגישו איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים בקשה לבית הדין הארצי לעבודה להיות צד בסכסוך קיבוצי וכן בקשה דחופה למתן סעד זמני דחוף ביותר, וזאת בשל הנזקים הכבדים שנגרמים לחבריהם, היבואנים והיצואנים, כתוצאה מהעיצומים הפראיים שנוקטים העובדים בנמלי הים.
 
בפניית התעשיינים והסוחרים צוין כי "שביתה ו/או עיצומים בנמלי הים מקשה מאד על ההתנהלות העסקית התקינה בנמלים ומסבה לחברי שני הארגונים נזקים כבדים ביותר. בית הדין הנכבד מתבקש בזאת לקבוע דיון דחוף ביותר עוד היום."
 
עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, ציין אתמול כי "הכרזת ההסתדרות על סכסוך עבודה בנמלים נעדרת כל הצדקה עניינית וחסרת כל טעם. היא מוכיחה שוב את הכפיפות הבלתי נסבלת של ההסתדרות הכללית לוועדי העובדים בנמלים, ואת הנכונות להשתמש בנשק השביתה שימוש מופרז ובלתי נחוץ."
 
המבקשות נימקו פנייתן לבית הדין בכך שבסעיף 10 בהחלטת הממשלה, נאמר מפורשות כי: "אין בהחלטה זו כדי לפגוע בהסכמים קיבוציים קיימים שנחתמו עם עובדי חברות הנמלים בשנת 2005. על מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים והממונה על התקציבים להציג בפני נציגות עובדי חברות הנמלים את האמור בהחלטה זו ולשמוע את דעתם."