הנשיא בוש חתם על החוק שמורה על סריקת כל המכולות המיועדות לארה"ב

החוק עבר בשבוע שעבר על ידי הקונגרס אך זכה להתנגדות עזה מצד קהילת הספנות האמריקאית ויבואנים אמריקאים. תאריך היעד לסריקת כל המכולות אשר נמצאות בדרכן אל עבר ארה"ב: שנת 2012


00:00 ,09.08.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

החוק עבר בשבוע שעבר על ידי הקונגרס אך זכה להתנגדות עזה מצד קהילת הספנות האמריקאית ויבואנים אמריקאים. תאריך היעד לסריקת כל המכולות אשר נמצאות בדרכן אל עבר ארה"ב: שנת 2012
 
נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש חתם על תוספת לחוק שנחקק בעקבות התקפות הטרור של 11 בספטמבר 2001 במסגרתה כל המכולות המיועדות להגיע לנמלי ארה"ב יחויבו בסריקה בנמלים זרים לפי העמסתן לאוניות. תקנות מחמירות אלו ייכנסו לתוקף בשנת 2012.
 
מדינות באירופה הביעו התנגדות עזה להצעת החוק מכיוון שלפי טענתן הדבר יאט את קצב הסחר ויגרום לעלייה בתעריפי ההובלה הימית וזמני המתנה ארוכים לפני שהמכולות יאושרו לעלות על סיפון האוניה בדרכן לארה"ב.
 
גם היבואנים האמריקאים צופים תוהו ובוהו והוא אף התקבל בהתקפה רבתי של קהילת הספנות המקומית והוגדר כ"מתכון לתוהו ובוהו".
 
בוש אישר את החוק שאושר על ידי הקונגרס לפני כשבוע. נציין כי הסנאט והוועדות לביטחון פנים של בית הנבחרים הסכימו על יישום המלצות הוועדה לבדיקת אירועי הטרור של 11 בספטמבר 2001 אולם המלצות אלו חרגו מהעיקרון הרגיל לפיו רק מכולות הנתפסות כבעלות סיכון ייבדקו לפני עלייתם לאוניה בדרכה לארה"ב.
 
אריק אוטור, סגן נשיא הפדרציה הקמעונאית באמריקה, אמר כי זו תהיה מטלה קשה לעמוד בדרישות החוק, והוסיף כי הוא בספק אם למשרד לביטחון פנים יש את המשאבים או את כוח האדם לעמוד בדרישות אלו בנמלים זרים מעבר לים.
 
ג'יימס קרפאנו, מומחה לביטחון בקרן למורשת, הסכים עם הדברים והוסיף כי מדובר ב"תיאטרון פוליטי" שיגרום להרחקת בעלי בריתה של ארה"ב.
 
מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה כי הצעת החוק הזאת "תגרום לעם האמריקאי לחוש יותר בטוח".
 
כאמור, במסגרת החוק החדש, כל המטענים הנכנסים לארה"ב על גבי אוניות ייאלצו לעבור סריקה בנמלי היציאה שלהם. הצעת החוק קוראת בנוסף לבדוק את כל המטענים בהובלה אווירית תוך שלוש שנים ואת כל המכולות הימיות תוך חמש שנים (עד 2012) – על אף שניתן להאריך תאריכי יעד אלו.