מגזר הספנות צורך דלק בשווי 140 מיליארד דולר בשנה

מגזר הספנות שורף כ- 8.5% מכמות הנפט הנמכרת בעולם מדי שנה - כמות השווה ל- 7.29 מיליון חביות ליום, או 2.66 מיליארד חביות לשנה


00:00 ,07.08.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

מגזר הספנות שורף כ- 8.5% מכמות הנפט הנמכרת בעולם מדי שנה. לדברי מומחים, הפחתת מהירות האניות, לצד שיפורים טכנולוגיים במבנה האניה, יכולים לחסוך למעלה מ- 50% מצריכת הדלק השנתית
 
סקר אותו ערכה החברה ההולנדית DK GROUP  ואשר נתמך על ידי נתוני ארגון האו”ם, קובע כי מגזר הספנות הגלובלי “מבזבז” מדי יום 4.37 מיליון חביות נפט אשר ערכם הכספי, במחירי הדלק הנוכחיים, נאמד ב- 140 מיליארד דולר לשנה.
 
הסקר מדגיש כי מגזר הספנות שורף מדי שנה 369 מיליון טון דלק, כמות השווה ל- 7.29 מיליון חביות ליום, או 2.66 מיליארד חביות לשנה, כ- 8.5% מכמות הנפט הנמכרת בעולם מדי שנה. שרפת כמות זו של דלק, משחררת לאוויר העולם, מדי שנה, 672 מיליון טון של פחמן דו-חמצני.
 
לדעת Jorn Winkler, מייסד חברת DK GROUP, ניתן לצמצם את היקף פליטת הגזים לאטמוספירה על ידי תכנון יעיל יותר של גוף האונייה, כמו גם על ידי התקנת שני מדחפים לאוניה. שינויים טכנולוגיים אלה יכולים, לטענתו, לחסוך בין 30%-40% מצריכת הדלק השנתית.
 
הדובר העלה על נס את המודעות הגוברת והולכת בקרב חברות הספנות לבעיית איכות הסביבה והעובדה שחלק מהחברות החליטו להאט את מהירות הפלגת האוניה מצביעה על הרצון לתרום להתמודדות עם הבעיה. הפחתת מהירות האוניות, לצד שיפורים טכנולוגיים במבנה האונייה, יכולים לחסוך למעלה מ- 50% מצריכת הדלק השנתית, כמות השווה ל- 4.37 מיליון חביות נפט ליום, כמחצית מתפוקת הנפט היומית של ערב הסעודית.