ד"ר גד שפר: רק הידברות עם עובדי הנמלים תאפשר הקמת רציפים פרטיים

בעקבות התארגנות עובדי הנמלים במטה מאבק משותף נגד הקמת רציפים פרטיים קרא ד"ר גד שפר לשר התחבורה להקדים הידברות כדי להבטיח שהקמת רציפים פרטיים אכן תתממש


00:00 ,27.12.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

איגוד המשתמשים בהובלה ימית מקדם בברכה כל גידול בקיבולת הרציפים בנמלי ישראל, גידול שימנע צפיפות בנמלים ועשוי לתרום ליצירת תחרות בין הרציפים, אומר ד"ר שפר בפנייתו לישראל כץ, אך עריכת שינויים מהותיים כמו הקמת רציפים פרטיים, חייבת להיעשות בתיאום עם העובדים, ולא ביציאה למאבק "ראש בראש" נגדם.

"איני מאמין כי עובדים החוששים לביטחונם התעסוקתי יעבדו במלוא יכולותיהם וישתדלו לתת את המרב. בלא הידברות עם העובדים, נראה תהליך, שהקמת מטה המאבק המשותף הוא רק צעד ראשון לו, של פעולה מתואמת בין ועדי העובדים שתטרפד כל אפשרות עתידית של תחרות בין הנמלים ובין הרציפים כאחד. וזאת, עוד בלי להתייחס לנזקים שייגרמו למשק במהלך מאבקם של העובדים, המציינים כבר היום כי באפשרותם לנקוט בצעדים ארגוניים גם אם בית הדין לעבודה לא יאפשר להם שביתה מלאה.

לצערנו, בכל מאבק מול ועד חזק (ואלה של הנמלים בוודאי שייכים לקטגוריה זאת) לא הצליחו ממשלות ישראל בעבר לשנות או ליצור עובדות חדשות בשטח. הרפורמה בנמלי ישראל ב-2005 הייתה דוגמא להחמצת הזדמנות לשינוי אמיתי. לכן, רק בהידברות של אמת, שתבטיח מחוייבות של העובדים ונציגיהם למה שיסוכם, יש סיכוי לשינוי.

הידברות עם העובדים והתחייבות חוזית של ההסתדרות לקיים במלואו כל הסכם שיושג עם העובדים, הן הערובה להתנהלות סדירה של העבודה בנמלים, תוך השגת יעדי התייעלות ותחרות".