המשק לקראת השבתה כללית?

במסיבת עיתונאים הערב, שבה הוא יהיה הנואם היחיד, ימסור יו"ר ההסתדרות עופר עיני את תגובתו לכוונת הממשלה לבנות שני רציפים חדשים בנמלים


00:00 ,07.07.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

יו"ר ההסתדרות עופר עיני יקיים הערב (א') מסיבת עיתונאים, כשבמרכזה תעמוד הכרזת הממשלה על היציאה לרפורמה בנמלים והקמת שני רציפים חדשים, בחיפה ובאשדוד.

בהסתדרות סירבו הבוקר למסור קווים לנאומו של עיני, אולם גורמים המקורבים לוועדי העובדים אמרו שעיני יוליך את המשק להשבתה כללית, כשנמלי חיפה ואשדוד יוליכו את המהלך.

על פי חוק, מגזר המעוניין ללכת להשבתה צריך להכריז על סכסוך עבודה, המאפשר פרק זמן של 14 יום שנועדו להידברות.

אותו פרק זמן, אמר גורם במגזר הנמלים, יאפשר ל"הסתדרות ולמשרד התחבורה למצוא דרך לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסו, כשכל צד יוכל לטעון לניצחון ולהאשים את הצד השני בהסלמת המצב".

כל שהסכימו להגיד בהסתדרות הוא שמדובר ב"שבוע דרמטי ביחסי העבודה במשק. היום אחרי שמונה בערב הכל יהיה ברור".

כרגע לא ידוע עדיין אם ראשי ועדי העובדים בנמלים יהיו נוכחים לצידו של עיני במסיבת העיתונאים, שתתקיים בבית ההסתדרות בתל אביב, אולם הוא יהיה הנואם היחיד.

יצוין שעם היוודע הכוונה לבנות שני רציפם חדשים ולהעביר אותם לידי חברות פרטיות, הזהיר שר התחבורה ישראל כץ שהפעם אין בכוונת הממשלה לוותר והיא הכינה תוכנית למקרה שהעבודה בנמלים תושבת, כולל שימוש בחברות ספנות זרות ובנמלים באגן הים התיכון בשלב ראשון, וחקיקה של צו המונע מעובדי בתשתיות חיוניות לשבות.

בנוסף, בכנס "PORT2PORT" אמר כץ: "הגעתי למסקנה שההידברות עם הוועדים צריכה להיות רק אחרי הוצאת המכרזים. על עיקרון אחד אין לי על מה להידבר – על עצם הקמת הנמל הפרטי. יוכלו לבוא חברות הנמל והעובדים ולדון על ייעול ושכלול הנמלים הקיימים, על איך מעמיקים רציף קיים בתוך הנמלים. שכל אחד יעלה את דרישותיו. אולי המסקנה תהיה להעמיק רציף קיים ולתת לחברה פרטית לתפעל אותו. הכל סביב העיקרון של נמלים חדשים ותחרות".