כנס יונקים ימיים בינ"ל התקיים בנמל אשדוד

השר גלעד ארדן: "זהו ערך מוסרי שישראל צרכה להוביל בו. בעלי החיים הימיים סובלים כתוצאה מזיהומי דלק בים, אשפה שמושלכת, שפכים המגיעים לים וכעת ייחשפו לסכנות מהפיתוח הצפוי של קידוחי הגז הימיים"


00:00 ,27.10.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמל אשדוד אירחה אתמול כנס יונקים ימיים ייחודי וראשון מסוגו בעולם של עמותת מחמ"לי. בכנס נידונה סוגיית "יונקים ימיים בישראל – סיכונים וסיכויים". לכנס היו שותפים עמותת מחמ"לי, חברת נמל אשדוד, חבל יבנה – איגוד ערים לאיכות סביבה אשדוד ועיריית אשדוד.

 

בכנס התארחו שוקי סגיס, מנכ"ל חברת נמל אשדוד; השר להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן; עוז גופמן, מייסד עמותת מחמ"לי ודני כרם, נשיא עמותת מחמ"לי, ובנוסף, חמישה חוקרים מובילים בחקר יונקים ימיים מרחבי העולם, וחוקרים רבים נוספים מהארץ – מאוניברסיטת חיפה, מהמשרד להגנת הסביבה, ממשרד החקלאות, ממשרד התשתיות ועוד.

גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, דיבר על החשיבות האדירה בשמירה על המגוון הביולוגי ובעלי החיים: "זהו ערך מוסרי שישראל צרכה להוביל בו. בעלי החיים הימיים סובלים כתוצאה מזיהומי דלק בים, אשפה שמושלכת, שפכים המגיעים לים וכעת ייחשפו לסכנות מהפיתוח הצפוי של קידוחי הגז הימיים. אנחנו פועלים לצמצום האיומים הללו על בעלי החיים הימיים". עוד ציין השר, כי הוא מוביל כעת באופן אישי את ההידברות עם משרד הביטחון ושר הביטחון בכדי לפתור את המחלוקות הקיימות, המונעות מישראל להצטרף לאמנה הבינלאומית לשימור של היונקים הימיים בים השחור ובים התיכון".

שוקי סגיס, מנכ"ל חברת נמל אשדוד, אמר "חברת נמל אשדוד שמחה על הזכות שנפלה בחלקה לארח את כנס מחמ"לי, הייחודי והראשון מסוגו בעולם. מדובר בנושא הקרוב לליבנו, ובעמותה אשר אנו גאים ללוותה מזה מספר שנים. הקשר בא לידי ביטוי הן בסיוע שוטף ביומיום, והן, ובעיקר, בכתיבה משותפת של תוכניות לימוד לגני ילדים ולבתי ספר תחת הכותרת "מרגישים את הים". חברת נמל אשדוד מחויבת גם להשאת תועלת סביבתית וחברתית ולא רק לשורת הרווח. נמשיך לתמוך ולקדם פרויקטים סביבתיים וקהילתיים שייסעו לאוכלוסיית ישראל להבטיח לילדינו עתיד טוב יותר".

נציין כי עמותת מחמ"לי (מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים) הינה עמותה שמטרתה מחקר והצלה של יונקים ימיים בחופי הארץ ובמדינות האזור.