ביה"ד האזורי לעבודה: אלון חסן לא יוכל להכנס לנמל

בית הדין קבע כי החלטת נמל אשדוד על השעייתו של אלון חסן והאיסור על כניסתו לנמל ישארו בתוקפם, ולא נעתר לבקשה לבטלם


15:06 ,04.02.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

ביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע דן היום בהשעייתו של אלון חסן על ידי חברת נמל אשדוד, לאור ההתנגדות שהוגשה בנושא. בית הדין קבע כי החלטת הנמל על השעייתו של אלון חסן והאיסור על כניסתו לנמל ישארו בתוקפם, ולא נעתר לבקשה לבטלם. 

 

בית הדין איפשר לאלון חסן להגיב לטענות החברה בקשר להשעייתו, למרות שויתר על זכות השימוע שניתנה לו בנושא זה לפני כחודש. חסן יגיש את תגובתו לשימוע עד ליום שלישי הקרוב ותשובת הנמל תנתן תוך מספר ימים לאחר מכן.

 

נזכיר כי אלון חסן נחשד בין היתר בביצוע עבירות של שוחד, הפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה והלבנת הון (סעיף 1 להחלטת בית המשפט מיום 22.1.2015). כל העבירות בהן נחשד מר חסן התבצעו (לכאורה) בעת ששימש כיו"ר ועד עובדים, ותוך שימוש בכוחו ובסמכותו מתוקף תפקידו כשהחשד, לכאורה, הינו כי חלק ניכר מהעבירות בהן הוא נחשד, בוצעו כלפי לקוחות החברה.

 

עוד עולה כי מאז "פיצוץ" הפרשה בה מעורב חסן, נאסרה כניסתו של חסן לנמל על ידי צו הרחקה של משטרת ישראל, אולם לפני כשלושה שבועות, מספר ימים לפי תום צו ההרחקה של המשטרה, הודיעה הנהלת הנמל לחסן כי הוא מושעה ואינו יכול להכנס לשטח הנמל. לאחר ההשעיה, הגישה ההסתדרות בקשה לבית הדין להשיבו לעבודה סדירה בנמל. 

 

בדיון שנערך היום טענו נציגי נמל אשדוד בפני בית הדין כי "ביום 27.5.2014 חדל מר חסן להגיע לעבודה והוא נעדר ממנה מאז אותו מועד ועד היום. בדיעבד נודע להנהלת חברת נמל אשדוד כי מר חסן נעצר על ידי משטרת ישראל, יחד עם אחרים, בשל חקירה משטרתית (תחילה סמויה ואח"כ גלויה) שהתנהלה בנוגע לחשדות לביצוע עבירות פליליות חמורות מצידו ומצד אחרים. על פי הידוע להנהלת חברת נמל אשדוד המליצה משטרת ישראל להעמיד את מר חסן לדין בעבירות בהן נחשד והתיק הועבר לפרקליטות לצורך הכנת כתב אישום״. 

 

נזכיר כי ביום 2.6.2014 החליט בית משפט השלום בכפר סבא על תנאי שחרורו ממעצר של מר חסן, ובהם הורה על הרחקתו מנמל אשדוד למשך 90 יום. מאז החליט ביהמ"ש להאריך את הרחקתו של חסן מנמל אשדוד ב-135 יום נוספים. וכך, לקראת תום תקופת הרחקתו ב- 13 בינואר שלחה הנהלת הנמל מכתב השעיה לחסן ובו נכתב: ״כי משעה שחשדות כה כבדים תלויים ועומדים כלפי עובד ותיק ובר-השפעה, ובמיוחד מי שהחזיק עד לאחרונה בעמדת כוח כה מרכזית, כמו שלך, שוקלת החברה אם ואיזה צעדי הגנה נדרשים על מנת לשמור על סביבת העבודה, לשמור על שמה הטוב של החברה ועל אמון הציבור בה. החברה בוחנת אם השארתך במקום העבודה בנסיבות המתוארות לעיל היא אפשרית וסבירה ואם היא לא תשדר לעובדי החברה מסר בלתי נסבל שעולם כמנהגו נוהג כאשר חשדות כה חמורים תלויים ועומדים נגדך״.

 

עו"ד טל שטיין מהפרקליטות האזרחית אמר: "קרוב לוודאי שתוך 3 שבועות תהיה החלטה על כתב חשדות והיקפו”. 

 

הנהלת הנמל מסרה בתגובה להחלטה: "בית הדין לא נעתר לבקשה לבטל את החלטת הנמל להשעות את מר חסן ולאסור את כניסתו לנמל".

 

ועד עובדי נמל אשדוד הגיב להחלטת בית הדין בנושא אלון חסן: "לכל עובדי הנמל, ולא רק לאלון חסן, שמורה זכות החפות. עד כה מעבר לשמועות ורכילויות, לא הוגש נגדו כל כתב אישום. אנחנו שמחים שכבוד ביה"ד לא קיבל את עמדת הנהלת הנמל, שדרשה השעיה והרחקה של אלון מהנמל, והורה לה לערוך לו שימוע בהתאם להסכמי העבודה הקיבוציים".