בית הדין: ההסתדרות הכללית היא הארגון היציג של נמל אשדוד עד להודעה חדשה

יחד עם זאת בית הדין סירב להוציא צו מניעה זמני שימנע מההסתדרות הלאומית להילחם על זכות הייצוגיות של עובדי נמל אשדוד ויקיים דיון נוסף בנושא בעוד 20 יום. אבי ניסנקורן: נחוש לסיים את הרפורמה


15:41 ,07.02.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

בית הדין הארצי לעבודה בראשות כבוד הנשיא יגאל פליטמן קבע היום לפני זמן קצר כי הסתדרות העובדים הכללית תישאר עד להודעה חדשה הארגון היציג של עובדי חברת נמל אשדוד, והיא רשאית להמשיך ולפעול ביחסי עבודה.  

 

בנוסף, בית הדין סירב להוציא צו מניעה זמני שימנע מההסתדרות הלאומית להילחם על זכות הייצוגיות של עובדי נמל אשדוד ויקיים דיון נוסף בנושא בעוד 20 יום, לאחר הגשת תצהירים משני הצדדים.

 

בית הדין שמע את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שטען כי ההסתדרות הכללית נמצאת בתקופת המו"מ על ההסכם הקיבוצי.

 

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, דיבר לאחר החלטת בית הדין הארצי לעבודה עם מערכת port2port ואמר כי הוא מאמין כי בכך הסתיים העניין. "עד הודעה חדשה אנחנו הנציגים של עובדי נמל אשדוד. בית הדין ביקש לקבל את חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה בנושא, ואני מאמין כי הממשלה מצפה לסיים את התהליך ולהגיע להסכם".

 

כאשר ניסנקורן נשאל לגבי הפנייה לבית הדין הארצי בנוגע לזכות השביתה הוא אמר כי "אני נחוש לסיים את הרפורמה. אי אפשר למשוך את זה יותר. אם נקבל בחזרה את הזכות לשבות יכול מאד להיות שנשבות – מדברים על פיטורי עובדים, ואנחנו לא ניתן לזה לקרות".

 

בשיחה שערכה מערכת port2port עם רונן אלפסי, עובד נמל אשדוד אשר התפטר מתפקידו כחבר ועד והחל לפעול למען מעבר להסתדרות הלאומית, הוא ציין כי "מבחינתו היה יום טוב בבית המשפט. אנחנו קיבלנו את מה שרצינו וההסתדרות לא – היא לא הצליחה להשיג מבית הדין צו מניעה שיאסור על ההסתדרות להילחם על זכות ייצוג העובדים בנמל. אנחנו נשוב וניפגש בבית הדין בעוד 20 יום ונביא 700 חתימות שמוכיחות כי העובדים לא רוצים יותר את ההסתדרות הכללית ומעוניינים לעבור להסתדרות הלאומית כנציגה שלהם".

 

אבי אבן חיים, גם הוא עובד נמל אשדוד שהתפטר מתפקידו בוועד והחל לפעול למען מעבר להסתדרות הלאומית, אמר בשיחה עם port2port כי "בית הדין קבע כי הנציגות של ההסתדרות היא זמנית. יהיה דיון המשך בעוד 20 יום, ולהסתדרות אין חתימות – עובדה שהם לא הביאו אותן לבית המשפט".

 

נזכיר כי בעקבות פרישה של שישה חברי ועד בחברת נמל אשדוד החל תהליך בנמל אותו יזמו העובדים שפרשו להעביר את הייצוג של עובדי נמל אשדוד מההסתדרות הכללית להסתדרות הלאומית.

 

העובדים שפרשו טענו כי אספו למעלה מ-51% חתימות של עובדים שמאפשר את מעבר הייצוג ללאומית אולם ההסתדרות הכללית טענה בתגובה כי לאחר בדיקה שערכה יש לה בוודאות רוב חוסם בין עובדי הנמל. בנוסף, פנתה ההסתדרות הכללית לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה להוציא צו שימנע מהלאומית מלהעלות טענת יציגות בנמל אשדוד בתקופת המו"מ על ההסכם הקיבוצי ולאחר חתימתו של ההסכם.