נמל אשדוד: בית הדין לעובדים ולהנהלה - שובו למועצות הייצור

לאחר שבית הדין קבע כי לא הוכרז סכסוך עבודה כנדרש הוא קבע גם כי הנהלת הנמל התנהלה בחוסר תום לב וקנסה אותה בהוצאות משפט. חברת נמל אשדוד: בית הדין שגה, נערער לארצי. מיכל לוגסי: לוועד מינהל ולעובדיו נעשה עוול בלתי יאומן


13:09 ,19.01.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע פרסם הבוקר את החלטתו בנוגע לבקשתה של חברת נמל אשדוד לצו מניעה נגד עובדי סקטור מינהל וסקטור מנהלי עבודה בתפעול. לאחר שבשבוע שעבר ניתן צו מניעה זמני, והתקיים דיון בנושא בפני השופטת יעל אנגלברג-שהם ניתנה הבוקר החלטה שקבעה כי הנהלת חברת נמל אשדוד התנהלה בחוסר תום לב ועל כן עליה לשאת בהוצאות הבקשה בסך של 15 אלף שקל.

 

כמו כן קבעה השופטת כי הסכסוך עליו הכריזו ראשי הוועדים לא נעש במסגרת סכסוך מוכרז כדין ועל כן הצעדים שננקטו על ידי העובדים ננקטו שלא כדין, והורתה  לצדדים לכנס את מועצות הייצור ולהעביר את המחלוקות לדיון במועצות כאשר עד אז עובדי סקטור מינהל ועובדי סקטור מנהלי תפעול יבצעו את עבודתם בהתאם לתקנון מועצת הייצור. 

 

בהחלטה שהשתרעה על פני תשעה עמודים כותבת השופטת כי רק במסגרת תשובתה התגלה בבית המשפט כי דירקטוריון חברת נמל אשדוד מסרב לאשר הסכם שנחתם בין ההנהלה והעובדים בעניין העבודה במכולות 4-5, הפעלת המנוף הסיני ופרויקט לילה טוב, קרי, הפרמיה עליה הוסכם לא תשולם - דבר אשר גרם לביטול ההסכמות שהעובדים נתנו לעבודה במקומות אלו. ״די בכך״, כותבת השופטת, ״כדי לקבוע שהבקשה הוגשה בחוסר תום לב ומשמדובר בסעד מן היושר, על פיו, היה זה ראוי לדחות את הבקשה על הסף״. 

 

מיכל לוגסי, יו״ר ועד עובדי מינהלה בחברת נמל אשדוד, התייחסה להחלטת בית הדין האזורי לעבודה ואמרה כי ״אני מעריכה מאוד את החלטת בית המשפט. לוועד מינהל ולעובדיו נעשה עוול בלתי יאומן. דירקטוריון החברה והנהלת החברה צריכים להתבייש בהם איך שהם רימו את מערכת המשפט ופעלו ללא תום לב, וזו הפעם הראשונה בתולדות בתי משפט לעבודה שפסקו גם הוצאות משפט להנהלה. אנו ועד מנהל נמשיך לכבד את החלטת בית הדין וניגש למועצת ייצור ושם נקבל את דרישתנו להסכם״. 

 

חברת נמל אשדוד: נגיש ערעור לבית הדין הארצי

 

מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה כי ״בית הדין קיבל את טענות החברה וקבע שלא הוכרז סכסוך עבודה, לא ניתנו לשיבושים שננקטו על ידי הוועד אישור ההסתדרות ולכן העבודה תמשיך להתבצע על ידי העובדים באופן מלא עד להכרעה במחלוקת לגבי התוספת לפרמיה שתשולם לעובדים על ידי מועצת ייצור, בהתאם להסכם מועצת ייצור החל בנמל. בית הדין שגה להבנתנו בקובעו כי החברה לא ציינה באופן מפורש את ההסכם אליו הגיעו הצדדים ואת סירוב הדירקטוריון לאשרו שכן עניין זה הוזכר 4 פעמים בבקשה. בכוונתנו להגיש ערעור לבית הדין הארצי״.