300 מיליון שקל לפיתוח נמל אשדוד

הנמל נערך לקראת התמודדות עם האתגרים החדשים, ביניהם בניית נמל המפרץ וקליטת אוניות גדולות: פורסם מכרז לבניית שתי גוררות, ישודרגו מנופים קיימים ויירכשו חדשים וייקנו מלגזות


11:05 ,26.10.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמל אשדוד גיבשה תוכנית פיתוח אסטרטגית להתמודדות עם אתגרים, כגון תחרות מול הנמל הפרטי החדש, מגמה עתידית בשוק הספנות העולמי ומעבר לקליטת אוניות גדולות ולהתאמת המענה התפעולי לגידול בפעילות החברה בשנה האחרונה.

 

בהתאם לתוכנית הפיתוח מתקציב ההשקעות העצמי של החברה, בהיקף כספי של מעלה מ-300 מיליון שקל, חברת נמל אשדוד מצטיידת בשני מנופים חדשים, תשדרג את ששת הקיימים ורוכשת 13 מלגזות חדשות בעלות של 9 מיליון שקל.

 

מנכ"ל (בפועל) בחברת  נמל אשדוד, יצחק בלומנטל,  ציין כי הנמל נערך לתחרות על כל אונייה בין נמלי הים במדינת ישראל, כולל הנמל הפרטי הסמוך. הערכות באמצעות תוכנית פיתוח הכוללת הקצאת משאבים רחבי היקף להרחבת תשתיות הנמל ולהצטיידות חיונית של ציוד תפעולי לקליטת אוניות גדולות, וביניהם מנופים, גוררות ומלגזות המתאימים לעולם הספנות העתידי.  

 

חברת נמל  אשדוד פרסמה בשבועות האחרונים מכרז פומבי בינלאומי בהיקף של כ-100 מיליון שקל, המיועד למספנות בארץ ובחו"ל, המתמחות בייצור גוררות. החברה מבקשת הצעות לרכישת שתי גוררות חדשניות, המתאימות לתפעול והכנת הנמל לקליטת אניות גדולות של 14 אלף TEU ובעלות כוח דחיפה/משיכה של 74 טון לכל גוררת. בהתאם לתנאי המכרז, ייצור הגוררת באורך של 32 מטר יימשך 20 חודש. הגוררות נרכשות מתקציבי הפיתוח העצמיים של נמל אשדוד ולא מתקציב המדינה. במצבת הגוררות של חברת נמל אשדוד מצויות חמש גוררות, שתיים מהן יופנו לגריטה לאחר קבלתן של הגוררות החדשות.

 

בנוסף הוחלט על רכישת שני מנופי גשר חדשים בכ-100 מיליון שקל, רכישת שלושה מנופי RTG  בכ-20 מיליון שקל ושדרוג ששת מנופי הגשר הקיימים ברציף בכ-100 מיליון שקל באמצעות מכרז בינלאומי. לכך תתוסף גם עלות של הכנת תשתית חשמל למנופים החדשים בעלות של כ-2.5 מיליון שקל.

 

כיום בנמל פועלים  14 מנופי גשר. המנופים החדשים והמנופים הקיימים שישודרגו יוכלו לתת שירות לאוניות ענק הצפויות לפקוד את הנמל.