חיפה: אושרה התכנית לשטחי עורף לוגיסטי בשטח הטכני

הוועדה המחוזית חיפה אישרה את התכנית לשימושי עורף נמל המפרץ על שטחי בח״א 21 בחיפה. התכנית כוללת העברת שטח של 344 דונם לידי חנ״י שישמש כעורף לוגיסטי לנמל חיפה ולנמל המפרץ, בתמורה לשטח בפארק הקישון. שלמה ברימן: צעד שיביא להעלאת רמת השירות בנמלים


10:35 ,23.04.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, החליטה היום (רביעי, 22.4.2020) לאשר את התכנית לשימושי עורף נמל המפרץ על שטחי ״הטכני״ (בח״א 21). התכנית ממוקמת בחלקו הצפון מזרחי של שדה התעופה חיפה ועל שטחי בי״ס הטכני וגובלת במזרחה ברחוב יגאל ידין.

 

התכנית שביוזמת חברת נמלי ישראל, הינה תכנית מתארית, המעבירה את זכויות הבנייה משטחי פארק מורד הקישון שאושר בתכנית 304-0089318 לשטחי בח״א 21 (בית הספר הטכני של חיל האוויר). מהלך זה יאפשר את פיתוח השטח לשימושי עורף נמל, לאחר פינוי המחנה ואישור תכנית מפורטת.

 

התכנית מקודמת במסגרת מסמך הבנות שנחתם באוקטובר 2017 בין רשות מקרקעי ישראל, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל, רשות שדות התעופה ומשרד האוצר. המסמך כולל העברת שטח בהיקף של 344 דונם, לידיה של חברת נמלי ישראל, שיהוו חלופה ל-586 דונמים שבחכירת חברת נמלי ישראל בתחום פארק מורד נחל הקישון. כמו כן, התכנית מגדירה זכויות בינוי בהיקף של כ-480,000 מ״ר, וכן את השימושים שיותרו בשטח האחסנה וקובעת הנחיות לתכנון מפורט לשטח זה.

 

מנכ״ל חברת נמלי ישראל, שלמה ברימן, ציין כי ״אנחנו מברכים על ההחלטה החשובה שהינה צעד נוסף מהותי להשלמת הרפורמה בנמלי הים לטובת המשק הישראלי והציבור כולו. מהלך זה יביא לא רק להתייעלות ולמסחר תחרותי אלא גם להעלאת רמת השירות בנמלים וצמיחת הכלכלה באזור״.

 

מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד ציינה כי ״קידומה של התכנית תבטיח את הקצאת השטחים לשימושים העירוניים התומכים בפעילות הנמלית המתרחבת במפרץ חיפה לאור הקמתו של נמל המפרץ. כמו כן, התכנית תסייע ביישום פארק מורד הקישון ומהווה צעד חשוב בהעברת הזכויות בקרקע בשטח תכנית פארק מורד נחל הקישון לו חשיבות ציבורית וסביבתית רבה במפרץ חיפה״.

 

התכנית תואמת את תכנית המתאר הארצית החלקית לפיתוח נמלי חיפה (תמ״א 13 ב 1), שהגדירה את הצרכים לשטחים היבשתיים הנחוצים לתפקוד השרשרת הלוגיסטית של סחר החוץ של ישראל בסביבת נמלי הים, והגדירה, בין היתר את המרחב הזה כמרחב מתאים לפיתוח עורף נמל. לנמל המפרץ הנמצא בהקמה בימים אלה, תהיה תרומה רבה בפיתוח פעילות סחר החוץ של ישראל במרחב חיפה והצפון.