עיכוב בשחרור משלוחי מזון בתחנות ההסגר בנמלים

במכתב לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, תובע יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר, למצוא פתרון לבעיה. הסיבה: חידוש הדיונים במשפט רמדיה שהביאו להיעדרות של מחצית העובדים


00:00 ,20.10.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

במכתב לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, תובע יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר, למצוא פתרון לבעיה. הסיבה: חידוש הדיונים במשפט רמדיה שהביאו להיעדרות של מחצית העובדים
 
יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר, פנה במכתב דחוף לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ותבע למצוא פתרון מיידי לעיכובים בשחרור משלוחי מזון בתחנות ההסגר בנמלים. בדיקות המזון בתחנות ההסגר בכלל ובתחנת ההסגר בנמל חיפה בפרט, שנמשכות בדרך כלל ימים ספורים, מתעכבות במשך שבועיים, שלושה ויותר, לטענתו.
 
מאיגוד המשתמשים בהובלה ימית נמסר כי, חברות יבוא מזון ותעשיות המזון סובלות מעיכובים אלה כבר חודש ימים, מה שגורם נזקים לבעלי המטענים, לתעשיות ולכל שרשרת האספקה כמו כן, נוצר עומס אחסנה בנמל חיפה של מטענים שאינם אמורים להישאר בנמל.
 
עוד נמסר כי למרות שתקופת החגים הוסיפה לעומס, הסיבה המרכזית לעיכובים אלה היא חידוש הדיונים במשפט רמדיה, בו עומדים למשפט שלושה מעובדי תחנת ההסגר בחיפה מתוך שישה עובדים סך הכל. מכיוון שעובדים אלה מזומנים לדיוני המשפט כשלוש פעמים בשבוע, הם אינם יכולים לבצע את עבודתם כראוי, והעיכובים בטיפול במטעני היבוא הולכים ומתגברים.
 
"גם אם נדחה את השמועות כי העבודה מואטת בכוונה כמחאה על המשפט, עצם היעדרותם של מחצית מהעובדים בכמחצית מימי העבודה יוצרת מצב בלתי נסבל" מסר שפר. למערכת port2port  נודע כי כל מכולה שמגיעה לנמל נבדקת במשך שלוש שעות, זאת לעומת חצי שעה בלבד בעבר.
 
במכתבו לסגן השר ליצמן מציין שפר כי, פניות של האיגוד ושל גורמים אחרים למנהלת תחנת ההסגר בחיפה, לרופא המחוזי וכן להנהלת משרד הבריאות העלו חרס עד כה ובשל חומרת המצב הוא פונה לסגן השר ליצמן לנקוט פעולה מיידית לטיפול בבעיה.
 
ממשרד הבריאות נמסר כי עומסים ועיכובים בתקופת החגים מוכרים וידועים מראש, כך שניתן למזער אותם באמצעות תכנון נכון, הן ברמה של תחנות הסגר והן ברמת התארגנות היבואן. על אף העובדה, כי חלק מעובדי תחנות ההסגר מחויבים בהתייצבות לדיונים בבית המשפט, העבודה בתקופת החגים ואחריה התנהלה על בסיס כוננות מוגברת במטרה לתת מענה לעומס הקיים והמצטבר כאחד. הודות לעבודה מאומצת זו צומצם הפער עד כדי תשעה ימי עבודה בלבד.
 
עוד נמסר כי, כחלק מהמאמץ לשיפור נוסף בפיקוח על המזון ובכלל זה במהירות ואופן הליכי שחרורי המזון, פעל משרד הבריאות לאישור קליטת עובדים חדשים, עובדה אשר ללא ספק תורגש השפעתה בהקלה בעומסים.