רמזי גבאי: "שביתה בנמלים אסון ליצוא"

יו"ר מכון היצוא קורא לצדדים למצוא את הדרך להידברות, תוך התחייבות הדדית בנוגע למניעת שביתה. יצוין שב-2013 ירשום היצוא הישראלי שנה שנייה של קיפאון


00:00 ,17.11.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

על רקע הצהרות שנשמעו לאחרונה בדבר השבתת הנמלים, קרא היום (א') יו"ר מכון היצוא רמזי גבאי לממשלה לנהוג באחריות ולנקוט בכל המהלכים האפשריים למניעת השבתת הנמלים.

אמר גבאי: "כשם לא יעלה על הדעת להשבית את צה"ל, מכבי האש והמשטרה, כך לא תעלה על הדעת השבתת הנמלים, המהווים את צינור החמצן של ישראל הפועלת כאי כלכלי מבודד.

"היות והנושאים השנויים במחלוקת אינם על בסיס תוספת שכר לעובדים, אלא על נושאים עקרוניים, שעיקרם העמקת רציפים קיימים, הפרטה של הנמלים, שכבר סוכמה בעבר ושולם עבורה לעובדים וחתימה על הסכם קיבוצי על פי קריטריונים של דור ב' – על הצדדים למצוא את הדרך להידברות, תוך התחייבות הדדית מראש, על מניעת שביתה".

גבאי הביע חשש, שבמידה ותפרוץ הפעם שביתה, היא עלולה לדחוק את הצדדים למצב של "הכל, או לא כלום", דבר שיביא להרס של עשרות מפעלי ייצוא.

הוא הוסיף, שהיצואנים הישראליים אינם יכולים לספוג משברים נוספים מיותרים מבית. "הלקוחות בעולם הם תובעניים במיוחד", אמר, "אין להם עניין בסוגיות מקומיות ושביתות אזוריות דוחפות אותם לחפש אחר ספקים חלופיים, נוחים יותר".

גם כך, אמר גבאי, התנאים שבהם היצואנים נאלצים להתמודד כיום הינם קשים ביותר: עודף ההיצע העולמי, הנובע מתחרות בינלאומית קשה מצד יצרנים על שווקים מצטמצמים, לצד שחיקה חדה ומתמשכת בשער החליפין הריאלי, הפוגעת קשות ברווחיותם, דוחפים יצואנים רבים לסגירת קווי ייצור והעברת מפעלים לחו"ל.

לדברי גבאי, השבתת הנמלים עלולה להוות "הקש האחרון שישבור את גב הגמל", כולל פגיעה קשה במוניטין של היצוא מישראל לתקופה ארוכה, כשהנזק עלול להיות בלתי הפיך.

יצוין כי ללא שביתה בנמלים, מעריך מכון היצוא כי בשנת 2013 יירשום היצוא (ללא חברות הזנק) קיפאון זו השנה השנייה.