סוכנות Drewry: שיא של ארבע שנים בתעריפי ההובלה מאירופה לסין

מסוכנות הייעוץ הימי נמסר כי עליות המחירים הללו מהוות תעופה "חריגה מאוד" עבור זה נתיב זה שבו שיעור התפוסה אינו עולה על 70%. חלק מההסבר: השלכות חג ראש השנה הסיני


11:37 ,13.03.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

מחירי ההובלה המיידיים (Spot) מצפון אירופה לסין הגיעו לאחרונה לשיא של ארבע שנים. זאת לאחר שהתעריפים קפצו ב-45% במהלך השבוע האחרון. כך על פי סוכנות Drewry לייעוץ ימי.

 

הנתיב הפופולרי ביותר הוא מנמל רוטרדם לנמל שנחאי ובשוק הספנות צופים כיום כי תעריף ההובלה עבור מטען יבש של מכולת 40 רגל יגיע ל-1,076 דולר – זאת לעומת תעריף הובלה של 740 דולר על אותו מטען באותו נתיב לפני כשבוע בלבד.

 

פיליפ דאמאס, מנהל המחלקה התפעולית בסוכנות Drewry, ציין כי "המקורות שלנו מדווחים כי האניות כרגע מלאות עד אפס מקום, וחברות הספנות דורשות תעריפים גבוהים בהרבה כך שרק מספר בודד של הסכמי תעריף ישנים נמצאים בתוקף".

 

מסוכנות Drewry נמסר עוד כי עליות המחירים הקופצניות הללו מהוות תופעה "חריגה מאוד" עבור הנתיב מאירופה לאסיה, שבו בדרך כלל שיעור התפוסה באניות אינו עולה על 70%.

 

ההסבר לעליות המחירים הללו נעוץ בעובדה שבשבועות האחרונים הורגש מחנק קיבולת על האניות, וזאת ככל הנראה עקב חג ראש השנה הסיני שבמהלכו בוטלו הפלגות של אניות מסין לאירופה.

 

בניגוד גמור לכך, רמת המחירים בנתיב מסין לאירופה ממשיכה להתמתן, כאשר המחיר הממוצע עומד כיום על 1,643 דולר למכולת 40 רגל, ירידה לעומת תעריף של 1,756 דולר ביום חמישי שעבר, ו-2,212 דולר ב-12 בינואר.