עובדי צים בדרך להכריז על סכסוך עבודה

יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה בתגובה למכתבו של מנכ"ל צים רפי דניאלי, שביקש מראשי ההסתדרות להשיב את העובדים למשא ומתן: "טרם תחילת שיחות, צריכה ההנהלה לקיים את התחייבויותיה". בכיר בצים: "זה לא המקום והזמן להתחבא מאחורי הסכמים קיבוציים"


13:32 ,27.02.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

בכוונת עובדי צים להכריז בימים הקרובים על סכסוך עבודה. כך עולה ממכתב ששלח יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה רפי מסט למנכ"ל צים רפי דניאלי.

 

המכתב של מסט נשלח בתגובה למכתב ששלח ביום שני דניאלי ליו"ר ההסתדרות עופר עיני ולראש האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן, בבקשה שיגרמו לחזרתם לשולחן המשא המתן של העובדים.

 

דניאלי כתב לראשי ההסתדרות שבימים אלה "שוקדת הנהלת צים על ניהול משא ומתן אינטנסיבי עם כלל נושיה, על מנת להשלים את גיבוש הסדר החוב לו נזקקה החברה לצורך הבטחת קיומה".

 

הוא הוסיף, שלמרות בקשות חוזרות ונשנות מצד ההנהלה, "מסרב בכל תוקף ועד העובדים להיפגש עם ההנהלה, על מנת להגיע להסכמות משותפות בנוגע לשינויים הנדרשים בהסכמים הקיבוציים, שחיוניים להמשך תפקודה של צים וליציאתה מהמשבר". דניאלי הדגיש, שבלי צמצום במצבת העובדים, לא תוכל החברה להמשיך ולפעול.

 

במכתב התגובה כתב מסט לדניאלי: "ניסיוננו המר שהסכמים שנחתמו ביננו לבין החברה רק לאחרונה אינם מקוימים. התחייבויות בסיסיות להענקת דרגות שכר לעובדים אינם מקוימות, למרות הסכם חתום ולמרות שמדובר בהלנת שכר; תוספות שכר, אשר נציגות העובדים הסכימה לדחותן משנים קודמות ושניתנה התחייבות בהסכם האחרון לשלמן – גם הן לא משולמות. איזה תועלת יש, אם כן, בקיום ישיבות עם הנהלת החברה, שסופן בהסכמים, כאשר ממילא אין החברה מקיימת את התחייבותה, ורק גובה מהעובדים את חלקן בהסכמים.

 

"עשינו כך מספר פעמים בשנים האחרונות ומצאנו עצמנו מוותרים על זכויות, אך לא מקבלים את המוסכם כנגד כך. לכן דרשנו הפעם, כי בטרם תחילתו של סיבוב שיחות נוסף, תקיים החברה את התחייבותה שבהסכם האחרון, ואם לא את כולן, אזי לפחות את המרכזיות שבהן. אנו עומדים על דרישה זו בטרם ניכנס לשיחות נוספות".

 

בנוסף דרש מסט מדניאלי לקבל מידע בדבר כוונת צים לבצע מהלך שיש בו השפעה ישירה או עקיפה על זכויות העובדים, בכדי שהעובדים יוכלו להביע את עמדתם בנושא. הוא מבטיח, שמייד עם קבלת ההתחייבויות, ייכנסו העובדים להמשך המשא ומתן עם ההנהלה.

 

מסט הביע במכתבו התנגדות להוצאת פעילויות של עובדים בישראל לביצוע מחוץ לישראל ודרש להפסיק לקלוט עובדים בחוזים אישיים על חשבון קליטה להסכם הקיבוצי.

 

בסוף מכתבו מודיע מסט לדניאלי, כי בהעדר היענות לדרישות אלו, "בכוונותינו להכריז על סכסוך עבודה בחברה".

 

מצים לא התקבלה תגובה לדברים.

 

אתמול אמר בכיר בצים ל"PORT2PORT": "החברה עוברת תהליך די מורכב של הסדר חוב, שבו שותפים כל בעלי המניות ותורמים משמעותית להצלחת ההסדר. בין השותפים למהלך נמצאים גם עובדים. להתחבא מאחורי הסכמי עבודה קיבוציים זה נחמד, אבל זה לא הזמן והמקום לכך. לא יכול להיות שוועד העובדים יגיד, 'יש הסכם, תכבד אותו'. זה הסכם שלא מתאים לזמן הנוכחי".