צים סגרה את המשרד הראשי בחיפה

הסגירה, החל מהיום (א') בחצות, לאור פעילות העובדים הבוקר – מניעת כניסה של עובדי חוץ למשרדים. ההנהלה: "הפעולות שננקטו הבוקר חורגות מכל קנה מידה סביר, ויחד עם העיצומים מחבלים ביכולת החברה להמשיך ולנהל את עסקיה". הוועד: "הם משביתים רק את מה שנוח להם"


19:23 ,11.05.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

החרפה ביחסי העבודה בצים. הנהלת החברה הודיעה היום (א') על סגירת המשרד הראשי בחיפה עד להודעה חדשה, לאור העיצומים בהם נוקטים העובדים.

 

הבוקר מנעו העובדים כניסת כמה מאות עובדי חוץ של החברה למשרדים, במסגרת המאבק נגד כוונת ההנהלה לבקש מהמדינה לוותר על מניית ה זהב. לטענת העובדים, והיה והדבר יתקיים, מדובר בסופה של הספנות הישראלית.

 

בנוסף טוענים העובדים שמאז תחילת העיצומים נוקטת הנהלת החברה בשורה של צעדים חד צדדיים, ביניהם סגירת חדר האוכל, אי תשלום שעות נוספות, אי מתן תקנים והפרה של הסכמי עבודה קיבוציים.

 

הנהלת צים הגישה לבית הדין האזורי בחיפה בקשה למתן צו מניעה נגד העיצומים בהם נוקטים העובדים. מחר (ב') אמורה לעלות הבקשה לדיון.

 

בצהרים שלחה הנהלת החברה מכתב לעובדים, ובו הסבירה את החלטתה לסגור את המשרדים בחיפה. בין השאר נכתב: "פעולות הוועד עד כה והעיצומים שנקטו העובדים לפי הנחיותיו, פגעו קשות במהלך התקין של העבודה בחברה וגרמו נזקים כספיים במיליוני דולרים, פגיעה בלקוחות החברה וסיכון חמור לעתידה של החברה. הפעולות הפסולות שננקטו הבוקר חורגות מכל קנה מידה סביר, ויחד עם העיצומים שננקטו עד כה, מחבלים ביכולתה של החברה להמשיך ולנהל את עסקיה מהמשרד הראשי".

 

העובדים טוענים כי מאז החלה הנהלת החברה לנקוט בצעדים חד צדדיים הפוגעים בהם. בין היתר טוענים העובדים לעיכוב דרגות שכר, אי תשלום ביטוח רכב, קיצוץ בשי לחג, סגירת חדר האוכל והעברת עובדים מההסכם הקיבוצי לחוזה עבודה אישי.

 

יו"ר ועד העובדים אבי שטרית: "סגרו לנו את החברה. החברה מושבתת על ידי ההנהלה. הבעיה היא שהם לא משביתים את כל החברה, אלא רק את מה שנוח להם, קצת מעל ל-50% מהעובדים. מחר בבוקר נגיע לעבודה. אם יתנו לנו להיכנס, מה טוב. אם לא, נפגין בחוץ נגד החברה. הם עושים צעדים של בריונות וכל כמה ימים מנחיתים עלינו גזירות אחרות".

 

מצים נמסר בתגובה: "ראשי ועד העובדים, הממשיכים להחזיק כבני ערובה את מאות עובדי צים בישראל, חצו הבוקר קו אדום, כשמנעו באופן אלים את הפעלת מערכות המיחשוב של החברה. מעבר לפגיעה הברורה בפעילות השוטפת של צים, מדובר בעיקר בצעד חמור ופורע חוק, שלא ניתן לעבור עליו לסדר היום. לפיכך הוגשה היום תלונה במשטרה נגד נציגי הועד, שחיבלו במזיד במערכות החברה.

 

"מעבר לכך, העיצומים המתמשכים שננקטו בהוראת נציגי הוועד פגעו קשות במהלך התקין של העבודה בחברה וגרמו לפגיעה בלקוחות צים. העיצומים, ההשבתה הבריונית של אחת מאניות החברה בשבוע שעבר והפגיעה האלימה במערכות המיחשוב של החברה הבוקר, הביאו את החברה למצב בלתי אפשרי, בו היא אינה יכולה להמשיך ולנהל את פעילותה מהמשרד הראשי.

 

"לפיכך, נאלצת הנהלת החברה להודיע על סגירת משרדה הראשי החל מהיום 11.5.14 בחצות, והודיעה לעובדי המשרד הראשי שהם מתבקשים שלא להגיע החל ממחר ועד להודעה חדשה למשרד.  

 

"החלטה זו באה על רקע היותה של צים קרובה להסכמים סופיים בגיבוש הסדר החוב שלה. זהו הסדר חסר תקדים בהיקפו ובמורכבותו, המשקף תהליך ארוך ורב שנים, בהן מתמודדת צים עם תנאי שוק קשים, ועל רקע משבר עמוק בענף הספנות העולמי. בחודשים האחרונים התקיימו בנקודות שונות ברחבי העולם עשרות פגישות בין נציגי צים לבין נושי החברה, במטרה להביא למימוש הסדר החוב ולהצלת החברה.

 

"מימוש ההסדר ישקף הבעת אמון גורפת של בעלי החוב בתוכנית העסקית של החברה ויהווה בשורה גדולה לצים ולעובדיה. המשמעות המיידית לכך תהיה שתימחק הערת 'עסק חי' בדוחות החברה, ושמאזנה ישתפר משמעותית עם הפחתת החוב ל-1-1.5 מיליארד דולר. יתרה מכך, נושי החברה קיבלו את ניתוח היועצים הכלכליים שלה, לפיו צים החדשה תעבור כבר בעתיד הקרוב לעליית ערך ולרווחיות כתוצאה מהמשך מימוש התוכנית העסקית. בנוסף, צים הגיעה להבנות גם עם משרד הביטחון, שתמשיך להיות מוחזקת בידי המדינה. הבנות אלו עונות על צרכי הביטחון והאינטרסים החיוניים של מדינת ישראל בשעת חירום.

 

"עם זאת, ולמרות ההסכמות והויתורים של כל הגופים, הכוללים כאמור את מניית הזהב, נותרו בודדים רק נציגי העובדים, אשר מסרבים להתאים את ההסכמים הקיבוציים למציאות החדשה. נציגי העובדים מובילים את החברה אל עבר מדרון תלול. המשך הליכה בו תביא לא רק לביטול הסדר החוב, אלא לאיבוד מקום עבודתם של מאות מעובדי החברה בישראל לסגירתה של צים. נציגי העובדים ממאנים להבין זאת ונאחזים באינטרסים עלומים".