שר האוצר החליט לא לוותר על מניית הזהב בצים

השר לפיד קיבל את ההחלטה לאחר ששמע את עמדת צים ואיגוד קציני הים ולאחר דיונים בנוכחות נציגי משרדי הביטחון, התחבורה והמשפטים


11:47 ,19.06.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

בהמשך לפנייתה של חברת צים למדינה החליט היום (ה') שר האוצר יאיר לפיד שלא לוותר על מניית הזהב של המדינה בחברת הספנות, וכן שזו תמשיך להיות מוחזקת על ידי המדינה.

 

ההחלטה התקבלה לאחר דיונים שהתקיימו בראשות מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן ובהשתתפות נציגי אגפי משרד האוצר הרלוונטיים, וכן משרדי הביטחון, התחבורה והמשפטים. במסגרת הדיונים שמעו נציגי המדינה את עמדת  חברת צים ועמדת איגוד קציני הים.

 

מניית הזהב מקנה למדינה זכויות לצורך שמירה על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל, ובעיקרן: קבלת הסכמת המדינה להחלטות שעשויות לפגוע בשמירה על זהותה הישראלית של החברה, בשמירה על קיבולת מינימלית של כושר התפעול ויכולת ההובלה של החברה בשעת חירום, ומניעה מגורמים עוינים מלהיות בעלי השפעה בצים.

 

בדיונים שהתקיימו הושם דגש על ההיבטים האסטרטגיים, הביטחוניים והכלכליים שבגינם הוחלט שלא לבצע שינויים במניית הזהב.

 

לא התקבלה תגובת צים לדברים.

 

יו"ר עובדי צים אבי שטרית: "אנחנו דואגים לביטחון התעסוקתי של העובדים. לא היה תחליף למניית הזהב. החלטת שר האוצר התקבלה בהמשך להחלצת שר התחבורה שלא מוותר על מניית הזהב. מבחינתנו זה בסדר. אנחנו מאמינים שהסדר החוב של החברה יעבור גם בלי הוויתור על מניית הזהב ולעובדים יהיה ביטחון תעסוקתי".