עיתונות זרה: עלייה בתעריפים בין אסיה ואירופה

על פי נתוני ארגון ELAA נרשם שיפור של 12.5% בתנועת המטענים מאירופה לאסיה עם כ-465 אלף TEU. הסחר בין אירופה לארה"ב עדיין תחת הרגשת מיתון


00:00 ,15.12.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

על פי נתוני ארגון ELAA נרשם שיפור של 12.5% בתנועת המטענים מאירופה לאסיה עם כ-465 אלף TEU. הסחר בין אירופה לארה"ב עדיין תחת הרגשת מיתון
 
הירידה הארוכה והתלולה בתעריפי ההובלה של מכולות מגלה האטה בימים האחרונים, ועל פי נתוני חברות הספנות אף מסתמנת עלייה בתעריפי ההובלה.
 
על פי נתוני ארגון ELAA, היקף תנועת המטענים מאסיה לאירופה ירדה ב-10% בחודש אוקטובר האחרון ועמדה על כ-963 אלף TEU וזאת לעומת נפח של 1.075 מיליון TEU בשנה שעברה. זאת, לדברי הארגון, בהשוואה לירידה של 22 אחוז בכמות המטענים ברבעון הראשון והשני של השנה לעומת נתוני השנה שעברה.
 
יחד עם זאת ציינו בארגון האירופאי כי קווי הסחר מאירופה לאסיה נהנים כעת משגשוג נקודתי שכן תנועת המטענים בקווים אלה גדלה ב-12.5% בחודש אוקטובר עם כ-465 אלף TEU לעומת כ-413 אלף TEU באוקטובר אשתקד. בארגון ציינו עוד כי החשיבות בנתונים הללו טמונה גם בעובדה כי הם תורמים לאיזון בתנועת המכולות בנתיבים אלו.
 
עוד עולה מנתוני הארגון כי תנועת הסחורות מצפון אירופה לאסיה עלתה ב-9.86% בעוד תנועת המטענים ממערב הים התיכון וצפון אפריקה עלתה ב-12% וכי התנועה מהים השחור ומזרח הים התיכון עלתה ב-51% בחודש אוקטובר האחרון.
 
השיפור בתנועת המטענים והוצאתן של אוניות מפעילות תורמת לעליית מחירי תעריפי ההובלה בקווי הסחר בין אסיה ואירופה כך שהאינדקס עבור התנועה בכיוון מערב עלה ל-78 בספטמבר לעומת 48 בחודש מרץ השנה.
 
עוד נמסר מהארגון האירופי כי יש לצפות שעם פתיחת חוזי ההובלה בחודש ינואר הקרוב תעריפי ההובלה יתאוששו אף יותר. כמו כן מסר הארגון כי על פי נתוני החודש האחרון תעריפי ההובלה מאירופה בכל נתיבי הסחר מראים סימני שיפור, וזאת בנוסף לשיפור בנתיב אסיה-אירופה. 
 
יש לציין כי הסחר בין אירופה וצפון אמריקה עדיין נמצא תחת הרגשת מיתון עם ירידה של שתי ספרות בנפחי המטענים בשני הכיוונים. המשלוחים מערבה לארה"ב הצטמקו ב-16% ל-253 אלף TEU מנפח של 300 אלף TEU באוקטובר 2008, בעוד שהתנועה מזרחה לאירופה ירדה ב-16% עם 220 אלף TEU לעומת 265 אלף TEU.