שפר: חברות ספנות עלולות להפסיק פקידת אוניות בנמלי ישראל

יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית מעריך כי ההאטה בכלכלה העולמית עלולה להביא חברות לצמצם קווים – חשש לפגיעה בסחר החוץ הישראלי. טוען כי כיום יש ירידה בפועל של מחירי ההובלה הימית בכל קווי הספנות בעולם


00:00 ,22.10.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית מעריך כי ההאטה בכלכלה העולמית עלולה להביא חברות לצמצם קווים – חשש לפגיעה בסחר החוץ הישראלי. טוען כי כיום יש ירידה בפועל של מחירי ההובלה הימית בכל קווי הספנות בעולם
 
בעקבות ההאטה הכלכלית בעולם צפויים כבר בתקופה הקרובה שינויים משמעותיים הקשורים בתנועת האוניות לישראל וממנה, חברות ספנות גדולות, הפוקדות כיום את ישראל בקביעות, עלולות להפסיק את פקידת הנמלים הישראליים מחישובי חיסכון וייעול, כך מעריך גד שפר, יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית. שפר הזהיר כי אם חברות ספנות יפסחו על ישראל, יקשה הדבר על כל מערך היבוא והיצוא, בעלויות ובעמידה בלוחות זמנים, והדבר יפגע בכושר התחרות של סחר החוץ הישראלי. הוא קרא לפעול כבר עתה בתיאום עם חברות הספנות כדי למנוע צעדים אלה.
 
שפר הוסיף כי יש כיום ירידה בפועל של מחירי ההובלה הימית כמעט בכל קווי הספנות בעולם, וכמובן גם בקווים המגיעים לישראל, ירידות מחירים שהן מעבר לירידה המתבקשת כתוצאה מירידת מחירי הדלק וירידת דמי החכירה לאניות, ומבטאות את ההאטה הגוברת בכלכלה העולמית. בד בבד נכנסות עתה לשירות אוניות ענק שבנייתן מסתיימת, אוניות שהוזמנו בזמן הגידול העצום שהיה בסחר העולמי בשנים האחרונות, ומגדילות את היצע נפח ההובלה. המצב יוצר מצב קשה לספנות. "אנו, המשתמשים בהובלה ימית, אמורים אומנם ליהנות מהירידה במחירי ההובלה, אולם אנחנו איננו רק לקוחות. אנחנו פרטנרים לחברות הספנות וכפי שציפינו מהן להתחשבות בקשיי בעלי המטענים, אנחנו נשתף עמן פעולה כדי לצלוח את התקופה הקשה" אמר שפר.
 
שפר אמר את הדברים לקראת הכנס השנתי של איגוד המשתמשים בהובלה ימית, שייערך ב-6.11.08 ואחד ממושביו יעסוק בהשפעת ההאטה הכלכלית והשינויים במחירי הדלק על הספנות העולמית והישראלית. בכנס יידונו גם הניסיונות לקידום הרפורמות בנמלים, היערכות הנמלים והספנות לסכנות מלחמה והשפעת השינויים בקונפרנסים הימיים.
 
בכנס איגוד המשתמשים בהובלה ימית ייטלו חלק גם שאול מופז, סגן ראש הממשלה ושר התחבורה והבטיחות בדרכים,ומנכ"ל משרד התחבורה, רו"ח גדעון סיטרמן.