שפר לשר החקלאות: דחייה של חודשיים לפחות באכיפת ההוראה לחיטוי אריזות עץ

איגוד המשתמשים בהובלה ימית טוען כי ההוראה שהוציא משרד החקלאות לחיטוי אריזות עץ ביבוא לישראל אשר אמורה להיכנס לתוקף ב-23 ביוני אינה מאפשרת ליבואנים די זמן ליישם אותה. משרד החקלאות: הלשכה המשפטית פועלת לדחיית האכיפה


00:00 ,13.05.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

איגוד המשתמשים בהובלה ימית טוען כי ההוראה שהוציא משרד החקלאות לחיטוי אריזות עץ ביבוא לישראל אשר אמורה להיכנס לתוקף ב-23 ביוני אינה מאפשרת ליבואנים די זמן ליישם אותה. משרד החקלאות: הלשכה המשפטית פועלת לדחיית האכיפה
 
איגוד המשתמשים בהובלה ימית אומר כי הוראה חדשה שהוציא השירות להסגר צמחים היא הוראה לא סבירה ולא ישימה. השירות להסגר צמחים הורה כי החל מ-23 ביוני תיכנס לתוקף חובת חיטוי של אריזות העץ ביבוא לישראל. משלוחים שלא יעברו חיטוי זה כנדרש יוחזרו לחו"ל או יידרשו לעבור טיפול בישראל, כאשר העלויות הטיפול והעיכוב יהיו על חשבון היבואן.
 
יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר, אומר כי האיגוד אינו מתנגד, כמובן, לעצם חובת החיטוי אך לוח הזמנים שהציב משרד החקלאות לאכיפת ההוראה אינו סביר והוא בבחינת גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. לטענת שפר, ישנם משלוחים ממדינות רחוקות, שכבר נמצאים בדרכם לישראל ולא עברו את הטיפול הנדרש, ישנם משלוחים שכבר מיועדים לישראל ומאוחסנים בנמל היצוא מוכנים לטעינה בזמן הקרוב. ממדינות באפריקה, המזרח הרחוק או דרום אמריקה רק ההובלה הינה לעיתים בסדר גודל של 6-5 שבועות, וברור כי משלוחים כאלה לא יספיקו לעבור את הטיפול הנדרש במועד.
 
איגוד המשתמשים בהובלה ימית מדגיש כי מדינות אחרות בעולם פרסמו התראה של שנה מראש ויותר לפני כניסת תקנות כאלו לתוקף, שכן הן מחייבות היערכות מחודשת של כל שלבי השרשרת הלוגיסטית.
 
שפר פנה לשר החקלאות שלום שמחון וביקש את התערבותו לדחיית האכיפה של דרישה זו בחודשיים לפחות. "מכיוון שעלויות הטיפול בארץ במשלוחים שלא עברו חיטוי, חלות על היבואן, אין כל סיבה שבתקופת משבר כלכלי קשה תוטלנה עוד עלויות על בעלי העסקים, המתקשים בהישרדות יומ-יומית" הוסיף שפר.
 
משרד החקלאות: הלשכה המשפטית פועלת לדחות תחילת האכיפה
 
בשיחה שערכה מערכת port2port עם מאיר מזרחי, מנהל השירות להסגר צמחים במשרד החקלאות, הביע מזרחי תמיהה על התגובות הנסערות בקרב המשתמשים בהובלה ימית ובקרב סוכני המכס והמשלחים. לדבריו, התקנה פורסמה ברשומות ב-25 במרץ 2009 והמחוקק מעניק 90 יום שהות על מנת לאפשר את כניסת התקנה לתוקף.
 
לדבריו, התקנה פורסמה כאמור ברשומות ב-25 במרץ והשירות להסגר צמחים בחר להזכיר השבוע למשתמשים על קיומה של התקנה ועל כניסתה הקרבה לתוקף. לדבריו, ההתקפות על משרד החקלאות ועל השירות להסגר צמחים אינן הוגנות.
 
יחד עם זאת ציין מר מזרחי כי בעקבות הפניות הרבות והבקשות לדחיית האכיפה, הלשכה המשפטית של משרד החקלאות פועלת לדחות את תחילת אכיפת התקנה החדשה שכן השירות להסגר צמחים מעוניין כי השירות יתבצע כפי שצריך.