אין דין חתימה על כתב ויתור כוויתור על זכויות

בית המשפט קיבל טענת בני זוג, שייבאו מטען מארצות הברית לישראל, נגד משלח בינלאומי שהחתים אותם על כתב ויתור תביעות נגדו לצורך שחרור התכולה


00:00 ,01.11.2012 מאת: עו"ד גיל נדל, גלעד פז

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל לאחרונה ערעור שהוגש נגד משלח בינלאומי על ידי בני זוג שייבאו את תכולת ביתם מארצות הברית לישראל.

בני הזוג טענו כי המשלח כפה עליהם לחתום על כתב ויתור על תביעות נגדו לצורך שחרור תכולת ביתם, אך גבה מהם סכומים ביתר ובניגוד למוסכם.

בית משפט השלום דחה על הסף את תביעת בני הזוג בעקבות כתב הוויתור ובית המשפט המחוזי הפך את ההחלטה וקבע כי יש לשמוע ראיות בקשר לנסיבות החתימה על כתב הוויתור, על מנת להכריע האם כתב הויתור הוא בעל תוקף משפטי.

מדובר בבני זוג, שעלו לישראל ביקשו להעביר את תכולת ביתם באמצעות המשלח הבינלאומי. המשלוח כלל חפצים רבים, בעלי ערך סנטימנטלי עבורם, לרבות חפצים אישיים של בתם המנוחה.

לטענת בני הזוג, הם שילמו מבעוד מועד לחברת השילוח סכום של 5,700 דולר, שכלל בתוכו את כל עלויות שילוח המטען, לרבות עלויות שחרורו בישראל.

עם הגעת המטען לישראל, התעכב שחרורו למעלה משלושה חודשים, הן עקב תאונה שהיתה לאונייה בדרכה ארצה והן, לטענת בני הזוג, עקב סחבת בה נקט נציג המשלח בישראל בשחרור המטען.

בסופו של דבר, שילמו בני הזוג לנציג המשלח בישראל כסף נוסף עבור שחרור המשלוח ואף אולצו, לטענתם, לחתום על כתב ויתור בנושא תביעות לצורך שחרור המשלוח. בני הזוג טענו, שנציג המשלח איים שישיב את המשלוח לארצות הברית אם לא ייחתם כתב הוויתור וישולם הסכום הנוסף.

לאחר שחרור המטען הגישו בני הזוג תביעה לבית משפט השלום בתל אביב כנגד המשלח, כנגד נציגו בישראל וכנגד חברת הספנות שהובילה את המטען. בית המשפט החליט למחוק את התביעה על הסף, לנוכח החתימה על כתב הוויתור ומבלי לשמוע ראיות.

בני הזוג ערערו על ההחלטה. בערעור קבע המחוזי כי צדקו בני הזוג, שטענו שכתב הוויתור נחתם תוך הפעלת כפייה ועושק מצד נציג המשלח בישראל, מתעוררים סימני שאלה בדבר תוקפו של וכן שיש לשמוע ראיות אודות נסיבות החתימה על כתב הוויתור.

המחוזי הורה על החזרת התיק לבית המשפט השלום לצורך שמיעת ראיות. נציג המשלח חויב בתשלום הוצאות משפט בסך 15 אלף שקל לטובת בני הזוג.

___________

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il