אין מזוודה, אין מס

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע שרשות שדות התעופה אינה רשאית לגבות דמי סבלות בטיסות שבהן הנוסעים ללא כבודה


00:00 ,13.12.2012 מאת: עו"ד גיל נדל, גלעד פז

רשות שדות התעופה (רש"ת) אינה רשאית לגבות אגרת סבלות בגין טיסות יומיות מתורכיה לישראל מנוסעים שלא הביאו עימם כבודה. כך קבע לאחרונה בית המשפט המחוזי בתל אביב.

חברת התעופה התורכית Cordenon Airlines, המפעילה קו של טיסות יומיות מתורכיה לישראל, טענה שמכיוון שהנוסעים בטיסותיה מגיעים ללא כבודה, אלא רק עם מטען יד, רש"ת אינה רשאית לגבות מנוסעיה אגרת סבלות, שכן השירות אינו ניתן להם בפועל.

התקנות הרלוונטיות קובעות כי על מנת לקבל פטור מאגרת סבלות, על חברת תעופה להודיע לרש"ת מראש כמה נוסעים יגיעו ללא כבודה.

עיקר הוויכוח בתיק עסק בשאלה האם על חברת התעופה להעביר רשימה שמית של הנוסעים לרש"ת, או שהיא יכולה להסתפק באמירה שכל הנוסעים בטיסה מסוימת יגיעו ללא כבודה כדי לקבל את הפטור מתשלום האגרה.

מנגד טענה רש"ת שעל פי התקנות, יש למסור רשימה שמית של הנוסעים, וומכיוון שחברת התעופה לא פעלה כך, עליה לשלם את האגרות.

בית המשפט קיבל את טענת חברת התעופה וקבע כי הפרשנות לתקנות האגרות הינה כי די בהודעה על כך שכל הנוסעים הם ללא כבודה ואין צורך בהודעה לגבי שמם. לכן, נקבע, זכאית החברה להגיש תביעה להחזר כל הכספים שנגבו מאז שנת 2007 ועד היום, במקרים בהם הנוסעים הגיעו ללא כבודה וניתנה הודעה מראש לרש"ת על כך.

השופטת אביגיל כהן חייבה את רש"ת לשלם לחברת התעופה הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך של 20 אלף שקל.

 


* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il