בית משפט השלום: מחיר הטוארג שיובא ביבוא אישי לא ייפסל

בית המשפט דחה את עמדת רשות המכס שביקשה לפסול את המחיר שהוצהר על ידי היבואן ובפסק דינו מיישם את העמדה כי רשות המכס אינה רשאית לפסול את מחיר העיסקה בהעדר תשתית עובדתית מתאימה


00:00 ,13.04.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

בית המשפט דחה את עמדת רשות המכס שביקשה לפסול את המחיר שהוצהר על ידי היבואן ובפסק דינו מיישם את העמדה כי רשות המכס אינה רשאית לפסול את מחיר העיסקה בהעדר תשתית עובדתית מתאימה 
 
לאחרונה (9.4.08) דן בית משפט השלום בירושלים בתיק הקשור לערך עיסקה של רכב שיובא ביבוא אישי, וקיבל את מחיר העיסקה שהוצהר על ידי היבואן.
 
כידוע, ביום 1.1.07 נכנסו לתוקף תקנות המכס (חישוב ערכם של טובין שיובאו לשימוש עצמי), התשס"ו – 2006. על פי התקנות הללו, במקרים של יבוא לשימוש עצמי, יקבע ערך הטובין המיובאים (לרבות רכב מנועי), לצורך חישוב המסים, על פי ערך העיסקה. במלים אחרות, המחיר ששולם בפועל למוכר ישמש כבסיס לקביעת הערך, ולא מחירונים כאלו או אחרים. זאת, בשונה מהמצב הקודם שבו קיבלה רשות המכס את מחיר הקניה שהוצהר על ידי מייבא הטובין רק כאשר הפער בינו לבין המחירון שבידי המכס לא עלה על עשרה אחוזים.
 
בהודעה לעיתונות שנמסרה על ידי רשות המסים בסמוך לכניסתם לתוקף של התקנות נמסר כי "שר האוצר ציין בסיפוק כי מעתה אזרחים שיירצו לייבא בעצמם את רכבם בעלות נמוכה יוכלו לעשות זאת ללא חשש, ויידעו כי ערך המס יחושב על פי סכום הקנייה ולא על פי פרמטרים גבוהים כפי שהיה נהוג בעבר".
 
בתיק שנדון לאחרונה על ידי בית משפט השלום בירושלים (ת.א. 9730/07, פס"ד מיום 9.4.08) דחה בית המשפט את עמדת רשות המכס שביקשה לפסול את המחיר שהוצהר על ידי היבואן שייבא רכב מסוג פולקסווגן טוארג מודל 2006, ולהסתמך, במקום זאת, על ערכם של טובין זהים או דומים, או על פי חלופות אחרות הקבועות בחוק. בית המשפט קבע כי: "החשבונית שצורפה על ידי התובע נראית על פניה תקינה, וגם מטופס הצהרת ערך ביבוא אישי (נספח א' 2 לכתב ההגנה), אותו מילא התובע ביום 13.3.07, אינו עולה חשד לקשר בלתי תקין בין התובע לבין המוכר..., אשר עלול להצביע על כך שערך העסקה המוצהר איננו אמיתי".
 
פסק הדין מיישם את העמדה כי רשות המכס אינה רשאית לפסול את מחיר העיסקה בהעדר תשתית עובדתית מתאימה. ברשימה שתפורסם בקרוב על ידינו נרחיב ונפרט עניין זה.
 
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:  www.nadel-law.co.il.
 
מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: www.tradelibrary.co.il